förfalskade konkursansökningar

Skriftlig fråga 2004/05:1574 av Andreasson, Martin (fp)

Frågan är besvarad

Inlämnad:
2005-05-04
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Anmäld:
2005-05-09
Besvarad:
2005-05-12
Svar anmält:
2005-05-12

den 4 maj

Fråga 2004/05:1574

av Martin Andreasson (fp) till justitieminister Thomas Bodström om förfalskade konkursansökningar

I oktober 2002 ställde jag en skriftlig fråga (2002/03:38) till justitieministern om vilka åtgärder han avsåg att vidta för att förbättra domstolarnas kontroll av inlämnade konkursansökningar. Bakgrunden till frågan är att det finns exempel på att konkursbeslut fattats med stöd av förfalskade konkursansökningar som lämnats in i annans namn. Justitieministern underströk i sitt frågesvar det allvarliga i att en person blir försatt i konkurs med stöd av förfalskade handlingar. Ministern hänvisade också till att åtgärder nyligen vidtagits för att i motsvarande situationer stärka fastighetsägares skydd mot förfalskade fångeshandlingar vid ansökan om lagfart. Slutligen meddelade justitieministern att han avsåg att "titta närmare på förekomsten av förfalskade konkursansökningar och de möjligheter som kan finnas för att komma tillrätta med problemet". Sedan dess har två och ett halvt år förflutit.

Jag vill därför fråga justitieministern:

När avser justitieministern att vidta konkreta åtgärder för att stärka enskildas skydd mot att försättas i konkurs med stöd av förfalskade konkursansökningar?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:1574 besvarad av Thomas Bodström

den 12 maj

Svar på fråga 2004/05:1574 om förfalskade konkursansökningar

Justitieminister Thomas Bodström

Martin Andreasson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att stärka enskildas skydd mot att försättas i konkurs med stöd av förfalskade konkursansökningar.

Den som försätts i konkurs på grund av en förfalskad konkursansökan drabbas förstås hårt. Det är givetvis angeläget att sådant inte inträffar. Frågan bör tas upp inom ramen för den utredning om ett samlat insolvensförfarande som jag räknar med att regeringen kommer att tillsätta under hösten.

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter