förebyggande av aborter

Skriftlig fråga 1998/99:512 av Skånberg, Tuve (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1999-03-29
Anmäld
1999-04-13
Besvarad
1999-04-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1998/99:512 av Tuve Skånberg (kd) till socialministern om förebyggande av aborter

den 29 mars

 

Sedan 1966 då 1 300 dog i trafiken har glädjande nog antalet trafikdödade per år sjunkit till 550 i dagsläget. Riksdagen har fattat beslut om en nollvision i trafiken, vilket Vägverket har fått till uppgift att förverkliga med olika insatser. Visionen innebär att antalet trafikdödade skall ha sjunkit till 400 år 2000 och till 270 år 2007. Även om alla vet att en vision kanske aldrig är möjlig att förverkliga, så innebär dessa konkreta mål att det förebyggande arbetet blir operativt och målmedvetet och att debatten kommer att handla om väsentligheter, som attityder, resurser och realistiska mål.

1998 års abortstatistik har nyligen redovisats och av den framgår att antalet aborter minskade 1998 till 30 700 jämfört med 31 433 året innan. Dock har inte tonårsaborterna minskat utan ökat något. Det är ändå, glädjande nog, den lägsta nivån sedan den nya abortlagen infördes 1975.

Det torde finnas samma totala samsyn vad gäller en nollvision om antalet aborter, som en nollvision om antalet trafikdödade, nämligen att varje abort är en nödlösning som det vore önskvärt att undvika, samtidigt som man inser att det kanske aldrig går att förverkliga en nollvision fullt ut.

 

Är socialministern beredd att ge Socialstyrelsen i uppdrag att, genom förebyggande åtgärder utifrån en nollvision om antalet aborter, få ned antalet?

 

 

Svar på skriftlig fråga 1998/99:512 besvarad av Socialminister Lars Engqvist

Svar på fråga 1998/99:512 om förebyggande av aborter
    Socialminister Lars Engqvist

den 14 april

 

Tuve Skånberg har frågat mig om jag är beredd att ge Socialstyrelsen i uppdrag att genom förebyggande åtgärder utifrån en nollvision om antalet aborter få ned antalet.

Som Tuve Skånberg pekar på har antalet aborter 1998 minskat jämfört med tidigare år. Tyvärr har dock inte antalet aborter i yngre åldersgrupper minskat.

Att det är angeläget att försöka hålla nere antalet aborter så mycket som möjligt är någonting vi alla kan vara överens om. Det är naturligtvis särskilt otillfredsställande att antalet tonårsaborter inte minskar.

Förebyggande arbete för att förhindra oönskade graviditeter och för att hålla antalet aborter nere måste ske på många plan där preventivmedelsrådgivning är ett, men den övergripande frågan är sexualitet och samlevnadsfrågor. Folkhälsoinstitutet, som är den myndighet som verkar på detta område, har under årens lopp vidtagit en rad viktiga åtgärder. Många av dessa är särskilt riktade till ungdomar och de personalgrupper som i olika sammanhang arbetar tillsammans med ungdomar.

En bas i Folkhälsoinstitutets arbete är också ett brett sex- och samlevnadsarbete som inkluderar frågor kring sexualitet, relationer, reproduktion och förebyggande av oönskade graviditeter. Ett exempel på en nyligen genomförd insats är faktafoldern Preventivmedel för akut behov som vänder sig till såväl allmänhet som till berörd personal. Folkhälsoinstitutet ger också stöd till och samarbetar med ungdomsmottagningarna, en verksamhet som har stor betydelse bl.a. i arbetet med att minska antalet tonårsaborter.

Ett av målen för Folkhälsoinstitutets verksamhet är att förbättra skolans sex- och samlevnadsundervisning. En rapport har nyligen utarbetats som bygger på intervjuer med personal och elever i invandrartäta skolor i sex olika kommuner. Slutsatserna i rapporten kommer att utgöra bas för hur arbetet med att förbättra sexualundervisningen i skolorna skall bedrivas. Detta är bara några exempel på insatser från Folkhälsoinstitutets sida.

Jag hyser stor tilltro till den verksamhet som Folkhälsoinstitutet bedriver både på riksplanet och i samarbete med lokala organisationer. Jag är övertygad om att de abortförebyggande insatserna som vidtas av Folkhälsoinstitutet och på lokal nivå har stor betydelse för att hålla nere aborttalen.

En viktig del i arbetet på att motverka aborter är också att möjliggöra för föräldrar som vill föda ett barn att också kunna ta hand om det under hela dess uppväxt. Därför är det viktigt att det finns en bra familjepolitik med föräldraförsäkring, barnomsorg och ett långsiktigt och stabilt ekonomiskt stöd till barnfamiljerna som tar hänsyn till de olika situationer som familjerna kan komma i. En sådan politik har vi nu men det är viktigt att vi försvarar den och bygger ut den.

Sammantaget betyder detta att jag inte har för avsikt att nu vidtaga några ytterligare åtgärder.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.