Föräldrautbildning för utsatta grupper
Skriftlig fråga 2008/09:17 av Runegrund, Rosita (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-09-19
- Anmäld
- 2008-09-22
- Besvarad
- 2008-09-23
- Besvarad
- 2008-09-24
- Svar anmält
- 2008-09-25
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2008/09:17 Föräldrautbildning för utsatta grupper
av Rosita Runegrund (kd)
till socialminister Göran Hägglund (kd)
Sedan 1980 har alla blivande och nyblivna föräldrar tillgång till föräldrautbildning. Dessa utbildningar arrangeras inom ramen för mödra- och barnhälsovården. Utbildningarna kan skilja sig en del åt när det gäller både form och innehåll, men har det gemensamt att de syftar till att ge stöd inför och under ett föräldraskap samt bidra till att föräldrar och blivande föräldrar kan få kontakt med andra i samma situation. Detta kan utvecklas till ett ytterligare stöd. Helena Fabians avhandling Women who do not attend parental education classes during pregnancy or after birth från Karolinska Institutet visar att deltagandet i föräldrautbildningar generellt sett är högt och att deltagarna ofta är nöjda. Fabians undersökning visar att de som inte deltar mer ofta är arbetslösa, lågutbildade och rökare. Att inte delta är också vanligare bland kvinnor som inte talar svenska och bland dem vilkas graviditet från början var oönskad. Fabians slutsats är att de som inte deltar verkar vara en mer utsatt grupp som kan ha ett stort behov av det stöd som föräldrautbildning kan ge och anser att orsakerna bör undersökas närmare.
Jag vill fråga vad statsrådet avser att göra för att öka deltagandet i föräldrautbildning bland de grupper som i dag deltar i minst utsträckning.
Svar på skriftlig fråga 2008/09:17 besvarad av Statsrådet Maria Larsson
Svar på fråga
2008/09:17 Föräldrautbildning för utsatta grupper
Statsrådet Maria Larsson
Rosita Runegrund har frågat mig vad jag avser att göra för att öka deltagandet i föräldrautbildning bland de grupper som i dag deltar i minst utsträckning.
Stöd och hjälp till föräldrar i deras föräldraskap är en mycket angelägen fråga för regeringen. Föräldrastödet är särskilt viktigt ur folkhälsosynpunkt eftersom goda relationer mellan barn och föräldrar ökar möjligheterna till en god hälsa under hela livet. Samhället har här en viktig uppgift i att stödja och, när det finns behov, komplettera föräldrarna under barnets hela uppväxt. Ett tidigt och brett generellt föräldrastöd kan förebygga framtida problem hos barnet, både hälsorelaterade och sociala, liksom problem i föräldrarnas parrelation.
I propositionen En förnyad folkhälsopolitik (prop. 2007/08:110) som regeringen presenterade under våren slår vi fast att det generella föräldrastödet och hjälpen bör utvecklas och utvidgas till att omfatta barnets hela uppväxttid samt att de föräldrastödsmetoder som används bör vara evidensbaserade. I slutet av maj tillsattes därför en särskild utredare som har till uppgift att ta fram ett förslag på en långsiktig nationell strategi för en kvalitetshöjande kompetensuppbyggnad och utveckling av samhällets erbjudande av stöd och hjälp till kvinnor och män i deras föräldraskap. Strategins övergripande mål ska vara att föräldrastöd ska erbjudas kontinuerligt under barnets hela uppväxttid. Uppdraget ska redovisas den 1 december 2008.
Utredaren ska i sitt arbete särskilt beakta att vissa grupper av föräldrar nås i mindre utsträckning än andra av dagens stödinsatser. Det framtida föräldrastödet ska bidra till att väcka intresset även hos föräldrar som från början inte är lika motiverade eller intresserade. Det kan handla om upprepade erbjudanden eller erbjudanden särskilt utformade för att passa vissa grupper av föräldrar. Exempel på sådana är pappa- och mammagrupper, grupper för ensamstående föräldrar och föräldrar med utländsk bakgrund samt grupper för föräldrar till barn med funktionsnedsättning som bör erbjudas stöd anpassat efter deras behov.
Mot denna bakgrund avser jag inte att vidta några åtgärder förrän uppdraget är slutredovisat.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
