föräldrastöd
Skriftlig fråga 1997/98:735 av Carnerö, Åke (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-05-13
- Anmäld
- 1998-05-18
- Besvarad
- 1998-05-20
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Att bli förälder är en stor känslomässig omvälvning och många småbarnsföräldrar ställs inför krav som sätter förhållandet på hårda prov.
Det borde därför vara naturligt att på olika sätt utbildas för att klara av det värdefullaste vi har nämligen våra barn och våra relationer till varandra. Det finns pedagogiskt material i samlevnad som är riktat till par t.ex. "Håll kärleken levande" och "Leva tillsammans".
Barnhälsovården och Folkhälsoinstitutet bedriver olika former av föräldrastödjande verksamhet och i samlevnadsundervisningen på gymnasiet berörs föräldrautbildning. Andra viktiga platser för utbildning, rådgivning och nätverksbyggande är kyrkor och samfund, studieförbund, folkrörelser och ideella organisationer. Alla föräldrar har behov av mötesplatser där man kan få dela erfarenheter, frågor och problem. Speciellt för de föräldrar som är ensamstående är olika typer av stödjande nätverk viktiga.
Min fråga till socialminister Margot Wallström är:
Är socialministern beredd att aktivt stödja ideella organisationer, föreningar, kyrkor och samfund i deras viktiga föräldrastödjande verksamhet?
Svar på skriftlig fråga 1997/98:735 besvarad av , ()
- Statsrådet Maj-Inger Klingvall
Åke Carnerö har frågat socialministern om hon är beredd att aktivt stödja ideella organisationer, föreningar och kyrkor och samfund i deras viktiga föräldrastödjande verksamheter. Enligt arbetsfördelningen i regeringen ankommer det på mig att besvara frågan.
I det betänkande som Föräldrautbildningsutredningen nyligen avlämnade pekade utredningen på det betydande arbete som frivilligorganisationer och studieförbund redan i dag gör för att stödja föräldrar. Man betonar också att man ser frivilligorganisationerna som en viktig samarbetspartner i det fortsatta arbetet med att utveckla stödet till föräldrarna i deras föräldraskap. Jag delar utredningens uppfattning.
Allmänna arvsfonden står öppen för ansökningar från frivilligorganisationer som arbetar med barn eller funktionshindrade. De närmaste åren kommer stöd till utveckling av föräldrautbildning och annat stöd i föräldraskapet att vara ett prioriterat område för arvsfonden
Föräldrautbildningsutredningens betänkande kommer att behandlas i regeringens kommande proposition om barnfrågor som kommer att lämnas till riksdagen före sommaren.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

