föräldraförsäkringen för studenter
Skriftlig fråga 2000/01:731 av Carlsson, Birgitta (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-02-16
- Anmäld
- 2001-02-20
- Besvarad
- 2001-02-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:731
av Birgitta Carlsson (c) till statsrådet Ingela Thalén om föräldraförsäkringen för studenterDe som studerar har ett mycket sämre skydd i trygghetssystemen än andra. Föräldraförsäkringen är inget undantag. Att bli förälder är för många en fantastisk upplevelse. En ny individ kommer in i familjen, med krav på omsorg och kärlek av båda föräldrarna. För att båda föräldrarna ska ha möjlighet att finnas med den första tiden så har det infört tio stycken pappadagar som kan tas ut i samband med födsel eller adoption. Pappan kan använda dagarna för att vara med vid förlossningen, delta i vården av det nya barnet, vårda äldre barn i familjen under mammans BB-vistelse eller hjälpa mamman när hon kommer hem.
Kravet är dock att man bara får ersättning för pappadagar då man förlorar arbetsinkomst. Detta gör att om man studerar har man inte rätt att ta ut pappadagarna. Heltidsstudier är lika krävande som ett heltidsjobb och oftast tar det åtta timmar per dag eller mer. Alla barn har rätt till båda sina föräldrar oavsett föräldrarnas sysselsättning. Pappan är barnets förälder i lika hög grad som mamman och ska då också ha möjlighet att ta det ansvaret.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga ministern:
Vad avser ministern göra för att ge även de fäder som studerar möjlighet att ta ut ledighet i samband med födsel eller adoption?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:731 besvarad av statsrådet Ingela Thalén
Svar på fråga 2000/01:731 om föräldraförsäkringen för studenter
Statsrådet Ingela Thalén
Birgitta Carlsson har frågat mig vad jag avser att göra för att ge även de fäder som studerar möjlighet att ta ut ledighet i samband med födelse/adoption.
Föräldraförsäkringen utgår från principen att barn behöver båda sina föräldrar. För barnets skull är det viktigt att båda föräldrarna är delaktiga i barnets uppväxt och tar ansvar för barnet. Föräldraförsäkringen ger båda föräldrarna möjlighet att förena arbete med familj.
Föräldrapenning ges i dag till båda föräldrarna under sammanlagt 450 dagar. Under 360 dagar ges ersättning motsvarande förälderns sjukpenninggrundande inkomst och under 90 dagar motsvarar ersättningen garantinivån, för närvarande 60 kr per dag. För de första 180 föräldrapenningdagarna med ersättning motsvarande inkomstbortfall finns särskilda kvalifikationskrav. För dessa krävs att föräldern varit försäkrad för sjukpenning under minst 240 dagar i följd före barnets födelse.
För ersättning i form av tillfällig föräldrapenning krävs att den försäkrade avstår från förvärvsarbete. En pappa som avstår från förvärvsarbete i samband med barns födelse har rätt till tillfällig föräldrapenning under tio dagar för att närvara vid förlossningen, sköta hemmet eller vårda barn. Studier likställs inte med förvärvsarbete enligt lagen om allmän försäkring. Enligt studiestödslagen har dock den studerande rätt att behålla studiemedel även under tid då han eller hon inte studerar utan tillfälligt vårdar barn.
Vissa förbättringar inom föräldraförsäkringen genomfördes förra året. Regeringen har också nyligen lämnat en proposition till riksdagen om vissa ytterligare förbättringar av föräldraförsäkringen och föräldraledighetslagen. Propositionen innehåller förslag som innebär att tiden med föräldrapenning förlängs samtidigt som försäkringen blir mer flexibel.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

