FN:s frivilligdag

Skriftlig fråga 2003/04:145 av Pålsson, Chatrine (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2003-10-27
Anmäld
2003-10-28
Besvarad
2003-11-05
Svar anmält
2003-11-10

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 oktober

Fråga 2003/04:145

av Chatrine Pålsson (kd) till statsminister Göran Persson om FN:s frivilligdag

I december 1985 godkände FN:s generalförsamling en resolution (nr 40/212) om att utse den 5 december till FN:s frivilligdag (International Volunteer Day). I resolutionen inbjuds regeringar över hela världen att uppmärksamma denna dag för att sätta fokus på ekonomisk och social rättvisa. Resolutionen uppmanar även FN:s institutioner att informera och skapa aktiviteter kring denna dag.

Kristdemokraterna har noterat att något sådant regeringsinitiativ inte har funnits i Sverige, vilket föranlett en fråga till statministern under en frågestund i riksdagen den 5 december förra året. Jag anser att det är viktigt att uppmärksamma det ideella arbetet och anser därför att regeringen bör ta initiativ så att FN:s frivilligdag uppmärksammas även i Sverige.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga:

Avser statsminstern att vidta åtgärder för att uppmärksamma FN:s frivilligdag i Sverige?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:145 besvarad av Carin Jämtin

den 5 november

Svar på fråga 2003/04:145 om FN:s frivilligdag

Statsrådet Carin Jämtin

Chatrine Pålsson har frågat statsministern om han avser att vidta åtgärder för att uppmärksamma FN:s frivilligdag i Sverige. Frågan har överlämnats till mig.

En rättvis och hållbar global utveckling är en ledstjärna för regeringen. Hur Sverige kan bidra till en sådan utveckling beskrivs i propositionen 2002/03:122 Gemensamt ansvar @ Sveriges politik för global utveckling.

I den rika floran av svenska folkrörelser utförs ett omfattande och viktigt ideellt arbete för ekonomisk och social rättvisa i världen. Regeringen ger ekonomiska bidrag till detta arbete, bland annat till olika folkrörelser och till organisationer som har koppling till FN.

Den av FN proklamerade internationella dagen för att uppmärksamma frivilligas arbete för att stödja ekonomisk och social rättvisa infaller den 5 december. Detta är en av flera av FN utsedda internationella dagar, till exempel FN-dagen och fattigdomsdagen.

Regeringen välkomnar den uppmärksamhet som FN-dagar och även FN-år ger. Dessa särskilda dagar och år bör framför allt ses som en del av Sveriges fortlöpande engagemang i FN-frågor, där vi aktivt söker engagera frivilligorganisationer och folkrörelser.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.