Flytt av punktskatteenhet
Skriftlig fråga 2009/10:871 av Olsson, Lena (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2010-06-03
- Anmäld
- 2010-06-04
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2010-06-14
- Svar anmält
- 2010-06-14
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2009/10:871 Flytt av punktskatteenhet
av Lena Olsson (v)
till finansminister Anders Borg (m)
Skatteverket har ett förslag om att flytta punktskatteenheten från Ludvika till Solna. Skatteenheten i Ludvika tillsattes som ersättningsjobb när gruvindustrin lades ner. Nu finns förslag om att flytta punktskatteenheten till Solna, detta trots att verket själv säger att den nuvarande verksamheten verkar till full belåtenhet. Kompetensen hos personalen anses hög. Skatteverket räknar med att få personalen att flytta med till Solna, totalt 13,5 tjänster.
För mig är det märkligt att man flyttar tjänster som fungerar väl där de finns. Skatteverket flyttar jobb som skulle ersätta jobb som försvunnit från gruvindustrin och verket har inte alls tagit hänsyn till det.
Jag vill fråga finansministern Anders Borg:
Avser ministern att vidta åtgärder för att möjliggöra att dessa 13,5 tjänster blir kvar hos Skatteverket i Ludvika?
Svar på skriftlig fråga 2009/10:871 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2009/10:871 Flytt av punktskatteenhet
Finansminister Anders Borg
Lena Olsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att tjänster blir kvar hos Skatteverket i Ludvika.
Den dåvarande punktskatteenheten utlokaliserades 1987 till Ludvika genom ett regeringsbeslut. Under de 23 år som gått sedan utlokaliseringen skedde har förändringar, både av organisatorisk och av annan karaktär, skett inom Skatteverket. Det finns inte längre, och har inte funnits på många år, någon punktskatteenhet inom Skatteverket.
Regeringens förvaltningspolitik bygger på att myndigheterna i största möjliga utsträckning själva ska avgöra var deras resurser gör mest nytta för att uppfylla de mål för verksamheten som riksdagen och regeringen fastställer. Det ankommer därför inte på regeringen att fastställa hur Skatteverket organiserar sin verksamhet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

