flygtransporter för våra utlandsstyrkor
Skriftlig fråga 2002/03:468 av Gunnarsson, Rolf (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-02-05
- Inlämnad
- 2003-02-05
- Besvarad
- 2003-02-12
- Svar anmält
- 2003-02-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 5 februari
Fråga 2002/03:468
av Rolf Gunnarsson (m) till försvarsminister Leni Björklund om flygtransporter för våra utlandsstyrkorDå svenskar deltager i utlandsstyrkan inom Försvarsmakten måste säkerheten sättas högt. Detta har vi moderater tidigare framhållit i motioner och i andra sammanhang. Därför blir man orolig då man får rapporter om att flygtransporter sker där säkerheten inte kan sägas uppfylla kraven inom alla områden. Här gäller min fråga en flygtransport från Skavsta till Kabul.
De rapporter jag fått berättar att det transportplan som hyrts in hade blankslitna däck, att lasten inte var surrad ordentligt utan fick surras om under transporten (i Finland), att viss personal fick sitta på golvet eller på annan plats och där, vid start- och landning, "kringflygande föremål" som kaffekoppar, knivar, gafflar, flaskor med mera kom flygande genom luften, att material i planet inte surrats fast (gäller bland annat stegar och verktyg) och att markpersonalen i Baku rökte under tankningsarbetet.
Den information jag fått säger att personalen som fanns ombord kände stark olust över dessa bristfälliga säkerhetsfrågor. Flygtransporten uppfattades inte som säker.
Avser ministern att vidtaga några åtgärder för att garantera att svensk trupp på väg ut eller på väg hem transporteras under säkra förhållanden?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:468 besvarad av Leni Björklund
den 12 februari
Svar på fråga 2002/03:468 om flygtransporter för våra utlandsstyrkor
Försvarsminister Leni Björklund
Rolf Gunnarsson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att garantera att svensk trupp på väg ut eller på väg hem transporteras under säkra förhållanden. Rolf Gunnarsson har fått rapporter om att säkerheten vid en flygning mellan Skavsta och Kabul varit bristfällig.
Jag vill börja med att understryka att jag delar frågeställarens uppfattning om att svensk trupp ska transporteras under säkra förhållanden.
Flygningarna mellan Skavsta och Kabul är en del av det nordiska samarbetet inom ramen för Nordcaps. Det innebär att Norge, Sverige och Finland tillsammans gör upphandlingarna av flygtransporterna. Under det gångna året har kritik mot säkerheten vid flygningarna mellan Kabul och Skavsta framförts. Som ett resultat av kritiken tog Sverige initiativ till ett möte inom Nordcaps där kraven på upphandlande mäklare, avseende kontroll av kvaliteten, främst iakttagande av ICAO-bestämmelserna (International Civilian Aviation Organization), noggrant formulerades och tydliggjordes.
Som ett resultat av detta så har rutiner skapats för att öka säkerheten för passagerarna. Bland annat övervakas varje lastning och lossning av nordisk personal, personal som medföljt som passagerare tillfrågas om sina iakttagelser efter varje flygning, vid stort transportbehov ska det upphandlas separata last- respektive passagerarflygplan samt att en del flygbolag som tidigare anlitas har avförts från upphandlingslistan.
Försvarsmakten är den myndighet som har ansvaret för säkerheten vid dessa flygningar och då jag ser att myndigheten vidtagit åtgärder för att komma till rätta med problemen så bedömer jag att inga ytterligare åtgärder behöver vidtas av regeringen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

