flygtrafik i fjällområdena
Skriftlig fråga 2003/04:417 av Grönlund, Anna (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-12-08
- Inlämnad
- 2003-12-08
- Besvarad
- 2003-12-17
- Svar anmält
- 2003-12-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 12 december
Fråga 2003/04:417
av Anna Grönlund (fp) till miljöminister Lena Sommestad om flygtrafik i fjällområdenaI proposition 2000:01:130 återfinns mål om att minska bullret från flygtrafik i fjällområdena. Målet är att buller från luftfartyg senast år 2010 ska vara försumbart inom 90 % av nationalparksarealen och inom de områden som omfattas av regleringar enligt terrängköringsförordningen. Denna målsättning har lett till att regeringen har ålagt Luftfartsverket och Naturvårdsverket att genomföra en översyn av flygtrafiken i fjällen och komma med förslag på hur bullermålen ska uppnås.
Den rapport som nu har överlämnats till Miljödepartementet föreslår stora inskränkningar i den norrbottniska fjällflygtrafiken som redan i dag är starkt reglerad. 6 000 kvadratkilometer av den norrbottniska fjällvärlden är i dag nationalparker vilket medför att det där råder ett generellt start- och landningsförbud. Enligt de nu föreslagna förändringarna skulle flygförbudsområdena mer än fördubblas vilket gör att merparten av länets fjällområden blir oåtkomliga med flyg. Ett utökat flygförbud i vår norrbottniska fjällvärld innebär inte bara ett hårt slag mot de flygbolag som opererar i länet utan även ett allvarligt problem för turism och besöksnäringen.
Med anledning av ovanstående skulle jag därför vilja fråga miljöministern om hon anser att det nu liggande förslaget är en rimlig inskränkning i tillgängligheten till den norrbottniska fjällvärlden samt hur hon avser att agera för att säkerställa flyg- och turistnäringens överlevnad vid införandet av ytterligare flygrestriktioner.
Svar på skriftlig fråga 2003/04:417 besvarad av Lena Sommestad
den 17 december
Svar på fråga 2003/04:417 om flygtafik i fjällområdena
Miljöminister Lena Sommestad
Anna Grönlund har frågat mig om jag anser att Luftfartsverkets och Naturvårdsverkets förslag om hur målet att minska bullret från flygtrafik i fjällområdena ska uppnås är en rimlig inskränkning i tillgängligheten till den norrbottniska fjällvärlden och hur jag avser att agera för att säkerställa flyg- och turistnäringens överlevnad vid införandet av ytterligare flygrestriktioner.
I regeringens proposition om Svenska miljömål återfinns som Anna Grönlund påpekar delmål beträffande buller i fjällen knutet till miljökvalitetsmålet Storslagen fjällmiljö. I propositionen anges att i ett generationsperspektiv bör låg bullernivå i fjällområdet eftersträvas liksom att arealen områden med stora upplevelsevärden eller höga natur- och kulturvärden som är fria från buller och andra störningar ökar.
Luftfartsverket och Naturvårdsverket föreslår i sin skrivelse inskränkning för flygverksamheten i skoterregleringsområdena klassificerade som A och B. A utgörs av områden utan allmänna skoterleder och med mycket starka begränsningar för körning med terrängskoter. B utgörs av områden med få allmänna skoterleder och med starka begränsningar för körning med terrängskoter. I Norrbottens län finns i dag tre A-klassificerade områden: Torneträsk, Tjuoltadalen och Sulitelma, med en sammanlagd areal om 88 167 hektar samt tre B-klassificerade områden: Kebnekaise, Sjaunja och Vindeln-Laisfjällen, med en areal om sammanlagt 373 792 hektar. Verken föreslår att terrängkörningsförordningen ändras så att regeringen ges rätt att besluta om förbud mot start och landning med flygfarkoster i dessa kategorier av områden. Detta förslag paras med att länsstyrelserna ges möjlighet att ge dispens eller meddela undantag för vissa områden.
Jag tycker det är viktigt att slå vakt om bullerfria områden eftersom det tveklöst håller på att bli en brist på sådana områden.
Jag är medveten om turistnäringens stora betydelse för Norrbottens inland och sådana aspekter kommer att vägas in när regeringen kommer att ta ställning till verkens samlade förslag.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
