fiskhantering vid landningsplatsen
Skriftlig fråga 2004/05:342 av Hansson, Agne (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-11-12
- Anmäld
- 2004-11-15
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2004-11-24
- Svar anmält
- 2004-11-26
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2004/05:342
av Agne Hansson (c) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om fiskhantering vid landningsplatsenEn ändring av Livsmedelsverkets allmänna tillämpningsföreskrifter är på gång. I de föreskrifterna föreslås skärpta tillståndskrav för fiskhantering på ett sätt som inte är motiverat.
I framtiden blir det i praktiken omöjligt att bedriva ett kustnära fiske. Beredning och försäljning av fisk i anslutning till landningsplatsen blir i praktiken omöjlig. Detta är helt orimligt. Det lär inte finnas någon som har blivit förgiftad av den hantering av fisk som dagens kustfiskare använder sig av. Tvärtom är näringsidkarna måna om en hälsoriktig hantering för att klara sitt livsuppehälle och fortsatt kunna leverera fisk. Beredning, framför allt rökning, och försäljning av fisk i mindre omfattning är en viktig delinkomst för ett antal skärgårdsboende, inte minst längs Östersjökusten. För att denna verksamhet ska kunna bestå och utkomsten för skärgårdsboende inte ytterligare beskäras och hotet mot en levande skärgård förstärkas, får inte tillståndskraven utökas när det gäller beredning och försäljning av fisk på ett sådant sätt att det äventyrar det kustnära fisket.
Mot den bakgrunden vill jag fråga jordbruksministern:
Vilka åtgärder är regeringen beredd att vidta för att garantera en fortsatt möjlighet för det kustnära fisket att även i fortsättningen kunna bereda och försälja sin fångst i anslutning till landningsplatsen?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:342 besvarad av Ann-Christin Nykvist
Svar på fråga 2004/05:342 om fiskhantering vid landningsplatsen
Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist
Agne Hansson har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att garantera en fortsatt möjlighet för det kustnära fisket att även i fortsättningen kunna bereda och försälja sin fångst i anslutning till landningsplatsen.
År 2006 träder ett nytt EG-regelverk om livsmedelshygien i kraft. Det nya regelverket omfattar alla livsmedel, såväl av vegetabiliskt som av animaliskt ursprung. Syftet med de nya reglerna är att förenkla och modernisera lagstiftningen så att den blir lättare att tillämpa för såväl företagare som tillsynsmyndigheter. Förändringen av EG-regelverket innebär att Livsmedelsverkets föreskrifter ses över och uppdateras. Reglerna omfattar olika livsmedelshygieniska aspekter, till exempel hantering av livsmedel, temperaturkrav i kylar och rutiner för transport och förvaring av livsmedel. Även regler om företagens egenkontroll samt utformningen av en livsmedelslokal omfattas av regelverket.
För fisk kommer det inte att ske några större förändringar i kraven jämfört med dagens regler. Bedömningen är att de moderniserade regelverket inte kommer att utgöra något hot för den verksamhet som Agne Hansson beskriver. Det torde även fortsättningsvis vara möjligt att bereda fisk och fiskprodukter i anslutning till landningsplatsen, om verksamheten i dag uppfyller det nuvarande regelverket.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

