finansieringen av EU-konferenser
Skriftlig fråga 2000/01:1085 av Hansson, Roy (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-04-20
- Anmäld
- 2001-04-24
- Besvarad
- 2001-05-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 20 april
Fråga 2000/01:1085
av Roy Hansson (m) till statsminister Göran Persson om finansieringen av EU-konferenserVid en riksdagsdebatt om idrottsfrågor den 5 april diskuterades idrottens självständiga ställning. Denna fråga hade aktualiserats med anledning av att regeringen gjort reservationer i idrottens ramanslag. En del av de reserverade medlen skulle användas till att finansiera en EU-konferens om social ekonomi i Gävle.
Vad jag förstår är det regeringen som planerar och genomför den aktuella konferensen. Det kan därför inte vara rimligt att finansieringen sker över det ramanslag som riksdagen beslutat ska gå till idrottsrörelsen.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag ställa följande fråga till statsministern:
Vad ämnar statsministern göra för att klargöra dels varför medel ska tas från idrottens ramanslag för att finansiera en av regeringen anordnad EU-konferens, dels vilka andra områden som får minskade anslag för att finansiera det svenska EU-ordförandeskapet?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:1085 besvarad av statsrådet Ulrica Messing
den 3 maj
Svar på fråga 2000/01:1085 om finansieringen av EU-konferenser
Statsrådet Ulrica Messing
Roy Hansson har frågat vad statsministern ämnar göra för att klargöra dels varför medel ska tas från idrottens ramanslag för att finansiera en av regeringen anordnad EU-konferens, dels vilka andra områden som får minskade anslag för att finansiera det svenska EU-ordförandeskapet. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Idrottsrörelsen, som har sin utgångspunkt i demokratiskt uppbyggda medlemsorganisationer och ett betydande ideellt engagemang, är en viktig aktör i den sociala ekonomin i Sverige och övriga Europa. Idrottsliga evenemang och aktiviteter skapar såväl glädje som delaktighet och engagemang vilket bidrar till lokal, regional, nationell och internationell identitet och utveckling. På det lokala planet ger också många idrottsklubbar arbetslösa, arbetshandikappade och invandrare en möjlighet att komma in på arbetsmarknaden. Idrotten skapar även arbetstillfällen inom andra samhällssektorer genom sina evenemang.
Den svenska idrottsrörelsen har, i likhet med många andra organisationer, varit engagerad i såväl förkonferenser som i förberedelserna för den sjunde europeiska konferensen om social ekonomi. Mot bakgrund av att idrottsrörelsen under de senaste åren har erhållit ett väsentligt ökat statligt stöd har regeringen beslutat att ställa medel till förfogande från politikområdet folkrörelsepolitik, anslaget Statens stöd till idrotten för att delfinansiera konferensen.
Riksdagen har fattat beslut om att tillföra 835 miljoner kronor extra för åren 2000 och 2001 för att genomföra det svenska ordförandeskapet i Europeiska rådet. Dessa medel ska täcka kostnader för mötesverksamhet i Sverige (dvs. arrangemang för möten som ingår i ordförandekalendariet), press- och informationssatsningar, utbildning och personalförstärkning m.m. inom ordförandeskapet. Konferensen om social ekonomi ingår inte i ordförandekalendariet.
Inom ramen för den totala ordförandeskapsbudgeten sker successiva justeringar i syfte att balansera ramen i dess helhet. Inom ramen för Regeringskansliets ordinarie anslag finansieras i likhet med tidigare år kostnader sammanhängande med såväl EU-verksamhet som annan verksamhet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

