Finansieringen av Coompanions fortsatta verksamhet

Skriftlig fråga 2010/11:163 av Johansson, Ann-Kristine (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2010-12-10
Inlämnad
2010-12-10
Besvarad
2010-12-15
Svar anmält
2010-12-15

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 december

Fråga

2010/11:163 Finansieringen av Coompanions fortsatta verksamhet

av Ann-Kristine Johansson (S)

till närings- och energiminister Maud Olofsson (C)

I budgetpropositionen för 2011 skrivs att ”det finns ett grundläggande behov av information, rådgivning, nätverk och mötesplatser hos många små och medelstora företag”, och att det är viktigt att fler ser företagande som ett självklart val. Utöver generella insatser kan det även vara motiverat att stödja särskilda grupper av potentiella och befintliga företagare, till exempel kvinnor och personer med utländsk bakgrund.

En viktig pusselbit i detta arbete är rådgivningsorganisationen Coompanion. Den ger sedan 25 år professionell affärsrådgivning till människor som vill starta företag tillsammans, en rådgivningskompetens som Coompanion är ensam om. En årlig finansiering från Tillväxtverket gör att Coompanion kan ge kostnadsfri startrådgivning till de presumtiva entreprenörerna och erbjuda detta över hela landet. Detta ligger helt i linje med de i budgetpropositionen politiska riktlinjerna och i linje med det offentliga stödet till övriga företagsrådgivare.

För att Coompanion ska kunna fortsätta att vara en viktig pusselbit och se till att fler får en professionell rådgivning så krävs det en stabil och långsiktig finansiering.

Jag vill mot bakgrund av detta fråga närings- och energiministern hur hon ser på finansieringen av Coompanions fortsatta verksamhet, såväl grundbidrag som utvecklingsbidrag, och om hon avser att vidta någon åtgärd.

Svar på skriftlig fråga 2010/11:163 besvarad av Närings- och energiminister Maud Olofsson

den 15 december

Svar på fråga

2010/11:163 Finansieringen av Coompanions fortsatta verksamhet

Närings- och energiminister Maud Olofsson

Ann-Kristine Johansson har frågat mig hur jag ser på finansieringen av Coompanions fortsatta verksamhet, både grundbidrag och utvecklingsbidrag, och om jag avser att vidta någon åtgärd.

Regeringens målsättning är att skapa förutsättningar för fler och växande företag. I den proposition, Företagsutveckling – statliga insatser för finansiering och rådgivning, (prop. 2009/10:148) som regeringen presenterade i mars i år lämnades förslag och riktlinjer för statens insatser för finansiering, information och rådgivning till befintliga och blivande företagare. Riktlinjerna syftar till att öka effektiviteten i främjandesystemet inom dessa områden och skapa bättre förutsättningar för att möta företagens behov i alla delar av Sverige.

Jag ser Coompanion som en viktig aktör som tillsammans med andra rådgivningsaktörer kan öka bredden i rådgivningsutbudet för att möta de olika behov av rådgivning som finns hos blivande och etablerade företagare.

Tillväxtverket har under lång tid arbetat med att främja företagande i kooperativ form och lämna stöd till Coompanion. Det är Tillväxtverket som har regeringens uppdrag att fördela resurser till olika rådgivningsorgan och prioritera.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.