finansiering av LSS-kostnader
Skriftlig fråga 2002/03:914 av Larsson, Maria (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2003-05-12
- Anmäld
- 2003-05-13
- Besvarad
- 2003-05-21
- Svar anmält
- 2003-05-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2002/03:914
av Maria Larsson (kd) till statsrådet Lars-Erik Lövdén om finansiering av LSS-kostnaderBetänkandet Utjämning av LSS-kostnader (SOU 2002:103) har remissbehandlats. Kommittén föreslog ett långtgående utjämningssystem för LSS-kostnaderna mellan kommunerna i syfte att skapa mer likvärdiga ekonomiska förutsättningar över landet.
Av de 274 kommuner och regionala kommunförbund som svarat på remissen vill 263 kommuner att staten finansierar verksamheten med ett riktat statsbidrag eller att utjämning av kostnaderna sker enligt den så kallade bruttometoden. Ansvaret för att tillhandahålla insatser ska dock, enligt denna överväldigande majoritet av kommunerna, även framgent vara kommunalt och inte statligt.
Även Ekonomistyrningsverket, Riksrevisionsverket och Statskontoret förordar bruttometoden. Det kan tilläggas att av övriga 25 remissinstanser vill endast ett tiotal se Utjämningskommitténs så kallade genomsnittsmetod.
Min fråga till statsrådet är:
Avser statsrådet att överväga den metod för finansiering av LSS som en överväldigande majoritet av kommunerna uttalat sitt stöd för?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:914 besvarad av Lars-Erik Lövdén
den 20 maj
Svar på fråga 2002/03:914 om finansiering av LSS-kostnader
Statsrådet Lars-Erik Lövdén
Maria Larsson har frågat mig om jag överväger den metod för finansiering av lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) som en överväldigande majoritet uttalat sitt stöd för.
Betänkandet har varit föremål för en omfattande remissbehandling. Regeringskansliet bereder nu frågan och regeringens målsättning är att lämna en lagrådsremiss innan sommaren.
Jag vill därför inte i dagsläget kommentera de avvägningar som regeringen kommer att göra.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

