Femtioårsminne av Ungernrevolten
Skriftlig fråga 2005/06:1574 av Gustafsson, Holger (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2006-05-09
- Inlämnad
- 2006-05-09
- Besvarad
- 2006-05-17
- Svar anmält
- 2006-05-17
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 9 maj
Fråga 2005/06:1574 av Holger Gustafsson (kd) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s)
Femtioårsminne av Ungernrevolten
I år är det femtio år sedan Ungernrevolten, en av de mest laddade händelserna under kalla kriget. Den tändande gnistan var en studentdemonstration i Budapest den 23 oktober 1956 där man krävde pressfrihet och oberoende från Sovjet. Upproret spred sig som en löpeld över landet, och den ungerska regeringen ställde sig till slut på folkets sida.
Ett kort tag såg det ut som om revolten hade lyckats och att Ungern skulle få råda över sitt eget öde. Men efter tolv dagar, den 4 november, slogs upproret ned av sovjetiska trupper med full styrka. Tusentals dödades, tiotusentals sattes i fängelse och hundratusentals ungrare flydde landet, bland annat till Sverige. En del svenskar for ned och bidrog till att hjälpa de ungerska flyktingarna på plats i Österrike genom Internationella Röda Korset.
Ungernrevolten är ett påtagligt levande minne för många svenskar och ungrare, men den lilla människans kamp för demokrati och mod inför en totalitär stat måste bevaras och återberättas. Här har bland annat museerna ett stort ansvar.
Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag fråga ministern:
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att uppmärksamma femtioårsminnet av Ungernrevolten?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1574 besvarad av Leif Pagrotsky
Svar på fråga 2005/06:1574 om femtioårsminne av Ungernrevolten
Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky
Holger Gustafsson har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att uppmärksamma femtioårsminnet av Ungernrevolten.
Ungernrevolten är ett påtagligt minne för många svenskar och ungrare och händelsen och deras öden måste självklart bevaras och återberättas.
Jag håller med om att olika kulturinstitutioner har ett stort ansvar att sätta historiska förhållanden i sitt sammanhang. Forum för levande historia har ett särskilt ansvar. Verksamheten ska mana till diskussion och reflektion över frågor om demokrati, tolerans, och mänskliga rättigheter med utgångspunkt i Förintelsen, men också behandla andra brott mot mänskligheten ur ett historiskt såväl som samtida perspektiv.
De statliga insatserna på området sker dock främst genom de årliga anslagen till bland annat de centrala museerna och Forum för levande historia och de mål och återrapporteringskrav som regeringen formulerar. Inom ramen för dessa verksamhetsmässiga och finansiella villkor är det institutionerna själva som har det fulla ansvaret att bedöma vilka frågor som ska belysas i verksamheten.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

