färjetrafiken mellan Vasa och Umeå
Skriftlig fråga 2000/01:274 av Degerliden, Lennart (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-11-23
- Anmäld
- 2000-11-28
- Besvarad
- 2000-11-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 23 november
Fråga 2000/01:274
av Lennart Degerliden (fp) till näringsminister Björn Rosengren om färjetrafiken mellan Vasa och UmeåBeslutet om TEN-status för E 12 dröjer och blir kanske inte ens av. Färjetrafiken mellan Vasa och Umeå upphör vid årsskiftet. Det innebär att den viktiga tvärförbindelse som E 12-systemet innebär kan komma att slås ut.
Med hänvisning till det ovan anförda vill jag fråga vad näringsministern är beredd att göra i regeringen och EU för att i stället utveckla denna tvärförbindelse.
Svar på skriftlig fråga 2000/01:274 besvarad av näringsminister Björn Rosengren
den 29 november
Svar på fråga 2000/01:274 om färjetrafiken mellan Vasa och Umeå
Näringsminister Björn Rosengren
Lennart Degerliden har frågat mig vad jag är beredd att göra i regeringen och EU för att utveckla tvärförbindelsen "E 12-systemet".
EU-kommissionen har hittills förordat en begränsad översyn av riktlinjerna för TEN (transeuropeiska nätverk) som inte omfattar att lägga in nya vägar i nätverket, men förslaget är ännu inte presenterat. Om förslaget innebär att det är aktuellt att inkludera nya vägar kommer regeringen att överväga vilka förslag till tillägg till nuvarande nät som i så fall bör framföras från svensk sida.
Det är inte avgörande för åtgärder på väg E 12 om den ingår i TEN eller inte. E 12 är en del av det nationella stamvägnätet och i den gällande nationella väghållningsplanen för 1998@2007 ingår utbyggnader i ny sträckning och breddning av flera delsträckor på E 12. Den 6 september i år invigde jag t.ex. den färdigställda sträckan Obbola@Umeå.
En utgångspunkt i den svenska transportpolitiken är att interregionala nationella och internationella transporter ska bedrivas på kommersiella grunder utan statliga subventioner. Regeringen beslutade, tillsammans med den finska regeringen, att upphandla färjetrafik i enlighet med EU:s riktlinjer för allmän trafikplikt under en omställningsperiod på två år, i samband med att taxfreeförsäljningen upphörde på sträckan Umeå@Vasa.
Det har dock visat sig att det faktiska transportbehovet överskattades i samband med upphandlingen och trafiken har varit mycket olönsam trots det kraftiga offentliga stödet. Läget har dessutom försämrats av ett högt oljepris. Detta har fått till följd att rederiet nu beslutat avveckla trafiken från årsskiftet.
Syftet med upphandlingen var att ge berörda parter rådrum för att hitta ett annat trafikkoncept som anpassats till den faktiska efterfrågan. Såvitt jag erfarit har vissa anpassningsförsök gjorts men dock inte så omfattande som hade behövts. Det finns i dagsläget inget som ändrar bedömningen att upphandlingen är en tillfällig lösning och en fortsättning är därför inte aktuell. Enligt den information jag fått gör det finska kommunikationsministeriet inte heller någon annan bedömning.
Beträffande den akuta situationen som uppstått så visar den på att passagerarunderlaget är ytterst begränsat och att dagens trafikkoncept inte är hållbart. Ett ytterligare statligt tillskott är i dagsläget därför inte transportpolitiskt motiverat. Regeringskansliet följer dock noga utvecklingen, bl.a. genom täta kontakter med det finska regeringskansliet och representanter för regionen.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
