färjenäringens framtid

Skriftlig fråga 1999/2000:1153 av Nyström, Elizabeth (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-06-21
Besvarad
2000-06-29
Anmäld
2000-07-04

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 21 juni

Fråga 1999/2000:1153

av Elizabeth Nyström (m) till näringsminister Björn Rosengren om färjenäringens framtid

Näringsministern besvarade för någon vecka sedan en fråga från Inger René till finansministern om rederinäringen. Frågan var föranledd av den snabba sjöfartspolitiska utvecklingen i vår närmaste omvärld och att flera länder, nu senast Danmark, har beslutat ge även sin färjenäring avsevärt förbättrade konkurrensvillkor.

Jag noterar att näringsministern i sitt svar hänvisar till att det inom Regeringskansliet nyligen påbörjats ett beredningsarbete för att utvärdera det nuvarande rederistödet som löper ut vid utgången av nästa år. Detta är gott och väl och även att näringsministern säger att färjornas situation ska behandlas i början av detta arbete. Även om jag har respekt för det beredningsarbete som nu påbörjats föreligger enligt min bedömning knappast någon tid alls för beredning om den svenska färjenäringen ska kunna räddas. Fakta föreligger redan och det är besked som krävs.

Både Tyskland och Danmark har nu skaffat sig de legala förutsättningarna för att stödja färjenäringen på samma sätt som sedan länge tillämpas för lastfartygen. Norge har tidigare genom sitt internationella register möjlighet att agera även på färjeområdet när det bedöms nödvändigt.

Vad avser näringsministern vidta för åtgärder för att undvika att världens största färjerederi flaggar ut från Sverige med det stora sysselsättningsbortfall som följer för svenskt sjöfolk och landanställda?

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:1153 besvarad av näringsminister Björn Rosengren

den 29 juni

Svar på fråga 1999/2000:1153 om färjenäringens framtid

Näringsminister Björn Rosengren

Elizabeth Nyström har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att undvika att världens största färjerederi flaggar ut från Sverige med det stora sysselsättningsbortfall som följer för svenskt sjöfolk och landanställda.

Jag har som Elisabeth Nyström också noterat för någon vecka sedan svarat på en fråga med samma innehåll. Jag svarade då med att hänvisa till att det inom Regeringskansliet nyligen påbörjats ett beredningsarbete för att utvärdera det nuvarande rederistödet som löper ut vid utgången av nästa år och att frågan om stöd till färjorna är en av de frågor som kommer att behandlas samt att avsikten är att i början av detta arbete behandla färjornas situation.

Den beredning jag nämnde i mitt svar till riksdagen den 16 juni pågår och jag kan därför bara hänvisa till mitt tidigare svar.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.