familjen Sincari

Skriftlig fråga 1999/2000:575 av Ångström, Yvonne (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-02-17
Anmäld
2000-02-22
Besvarad
2000-03-01

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 17 februari

Fråga 1999/2000:575

av Yvonne Ångström (fp) till statsrådet Maj-Inger Klingvall om familjen Sincari

För fyra år sedan utvisades familjerna Sincari från Sverige under våldsamma former. Det väckte kraftiga protester! För en vecka sedan upprepades det hela @ nästan. Fäderna i familjen, som kom till Sverige i juni förra året och då sökte asyl, togs i förvar med hjälp av ett stort polisuppbåd. Fäderna Sincaris advokat hade vid lunchtid samma dag hört efter hos Invandrarverket om beslut var att vänta men fått nekande svar. Efter advokatbyråns stängning på kvällen faxades beslut om att de skulle tas i förvar, och sedan skedde allt mycket snabbt. De forslades under natten med chartrat plan till Carlslund.

Söndagen dessförinnan förklarade statsrådet Klingvall i TV att Sverige har en human flyktingpolitik.

Jag vill fråga statsrådet Klingvall:

Står statsrådet fast vid uttalandet att Sverige har en human flyktingpolitik?

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:575 besvarad av statsrådet Maj-Inger Klingvall

den 1 mars

Svar på fråga 1999/2000:575 om familjen Sincari

Statsrådet Maj-Inger Klingvall

Yvonne Ångström har mot bakgrund av vissa uppgifter som hon lämnat avseende fäderna i familjerna Sincari/Gümüscü, som är asylsökande i Sverige, ställt frågan om jag står fast vid ett tidigare uttalande om att Sverige har en human flyktingpolitik.

Jag får inte kommentera förhållandena i det aktuella ärendet.

På frågan om jag står fast vid att Sverige har en human flyktingpolitik är svaret: Ja. Som exempel kan nämnas följande. Vår lagstiftning är tydlig och ger asylsökande möjlighet att få stanna här i landet vid olika behov av skydd. Detta kan gälla att sökanden är flykting, att han eller hon känner välgrundad fruktan för att straffas med döden eller med kroppsstraff eller att utsättas för tortyr, att han eller hon på grund av yttre eller inre väpnad konflikt behöver skydd, på grund av en miljökatastrof inte kan återvända till sitt hemland eller att han eller hon på grund av sitt kön eller homosexualitet känner välgrundad fruktan för förföljelse i sitt hemland.

Jag vill även nämna att vi står oss väl i en internationell jämförelse vad gäller antalet personer som vi har givit skydd. Sverige är ett av de tiotal länder i världen som i samarbete med UNHCR löser flyktingsituationer som inte går att lösa på annat sätt. I vår ärendehantering lägger vi stor vikt vid innehållet i barnkonventionen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.