EU:s gemensamma ståndpunkt angående Burma
Skriftlig fråga 2006/07:1054 av Sacrédeus, Lennart (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2007-04-19
- Anmäld
- 2007-04-20
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2007-04-26
- Svar anmält
- 2007-04-26
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 19 april
Fråga
2006/07:1054 EU:s gemensamma ståndpunkt angående Burma
av Lennart Sacrédeus (kd)
till utrikesminister Carl Bildt (m)
Utrikesminister Bildt har tidigare, i svaret på en fråga om Burmas minoriteter och deras fri- och rättigheter, uttryckt att läget är ”utomordentligt allvarligt”: ”Förtrycket är omfattande av stora grupper i samhället. Värst drabbade är oliktänkande, etniska och religiösa minoriteter.” Utrikesministern pekar även på det engagemang Sverige och EU har kring situationen i Burma som en prioriterad fråga i internationella forum.
Inom den närmaste tiden kommer EU att se över den gemensamma ståndpunkten angående Burma. Därför är det nu angeläget att det svenska engagemanget kommer till uttryck även där. Den socialistiska militärregimen i Burma fortsätter att använda orättmätigt våld och kränka sina medborgares fri- och rättigheterna. Tyvärr sker detta till viss del med internationellt stöd, då exempelvis Kina och Ryssland tidigare i år stoppade en resolution i FN:s säkerhetsråd angående Burma. När EU nu arbetar med sin gemensamma hållning vore det därför olyckligt om inte EU:s ståndpunkt skärptes.
Detta skulle kunna ske genom att explicit uttrycka stöd för FN-resolutionen angående Burma och att fortsatt verka för mänskliga rättigheter via säkerhetsrådet, vidare att mana till förnyat engagemang kring de viktiga trepartssamtalen och att överväga utökade ekonomiska sanktioner riktade direkt mot regimen. Samtidigt behöver befolkningen vårt stöd genom exempelvis demokratibistånd. Om Sverige är berett att agera i denna riktning, och särskilt lyfta fram frågan om religiös och etnisk förföljelse inom ramen för den gemensamma EU-ståndpunkten, vore det mycket värdefullt.
Vad ämnar utrikesministern vidta för åtgärder för att påverka EU:s gemensamma ståndpunkt i enlighet med den svenska hållningen till Burma?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1054 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
Svar på fråga
2006/07:1054 EU:s gemensamma ståndpunkt angående Burma
Utrikesminister Carl Bildt
Lennart Sacrédeus har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att påverka EU:s gemensamma ståndpunkt i enlighet med den svenska hållningen till Burma.
EU bedriver genom den gemensamma ståndpunkten en tydlig sanktionspolitik, med bland annat starka begränsningar i kontakterna med den burmesiska regimen. Ståndpunkten – som förlängdes den 23 april – utgör ramverket för EU:s medlemsstaters relationer med Burma och är ett grundläggande verktyg för att sätta press på den burmesiska regimen med krav på förändring i demokratisk riktning. Regeringens bedömning är att den rådande ståndpunkten är väl avvägd mot bakgrund av händelseutvecklingen i landet och i regionen. Sverige har i diskussionerna tydligt verkat för att få till stånd den EU-policy som vi bedömer har störst möjlighet att nå framgång.
I samband med att ståndpunkten förlängdes antog EU även rådsslutsatser i vilka EU uttrycker sin djupa oro över utvecklingen i Burma och bristen på bland annat demokratisk reform och respekt för mänskliga rättigheter. I uttalandet markerar EU tydligt sitt stöd för FN:s ansträngningar att åstadkomma politisk förändring i Burma genom generalsekreterares good offices. Även i FN:s generalförsamling fortsätter EU att årligen uppmärksamma situationen för de mänskliga rättigheterna i Burma genom den resolution man driver där till stöd för generalsekreterarens fortsatta arbete för att påverka situationen i landet.
Sverige och flera andra EU-länder har sedan länge verkat för att FN:s säkerhetsråd ska behandla Burma. Vad beträffar den resolution om situationen i Burma som lades fram i rådet i januari i år så röstade de fem EU-länder som för närvarande sitter i rådet för resolutionen.
Sverige stöder ett flertal exilbaserade organisationer som verkar för ett demokratiskt Burma. Exempel på dessa är Euro-Burma Office i Bryssel, radiostationen Democratic Voice of Burma i Oslo och Wahu Foundation i Chiang Mai. Dessa organisationers verksamhet, liksom ett aktivt och helhjärtat engagemang från det internationella samfundet, är avgörande för att påverka Burma i riktning mot frihet, demokrati och respekt för mänskliga rättigheter.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

