EU-perspektiv på miljöarbetet
Skriftlig fråga 2004/05:801 av Nordlund, Harald (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-01-27
- Inlämnad
- 2005-01-27
- Besvarad
- 2005-02-02
- Svar anmält
- 2005-02-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2004/05:801
av Harald Nordlund (fp) till statsrådet Lena Sommestad om EU-perspektiv på miljöarbetetI proposition 2000/01:130 Svenska miljömål-delmål och åtgärdsstrategier under kapitlet Internationellt miljöarbete står bland annat: " Det svenska miljömålsarbetet bedrivs i samspel med EU:s miljöpolitik --- Flera viktiga processer inom EU, närområdet och globalt har betydelse för Sveriges möjlighet att nå miljökvalitetsmålen. Några av dessa processer är:
- Arbetet med hållbarhetsstrategier för EU:s politikområden
- Utvidgningen av EU
- Det nordiska samarbetet och Östersjösamarbetet,
- En stärkt global miljöförvaltning och en stärkt internationell miljörätt och
- Arbetet med att pröva alla nya multilaterala handelsavtals inverkan på hållbar utveckling."
Miljömålsrådet lämnade för snart ett år sedan en rapport om arbetet med att nå de 15 nationella miljökvalitetsmålen. Om inte mer kraftfulla åtgärder vidtas kommer flera av målen ej att uppnås. De svenska miljökvalitetsmålen kan inte nås utan att en strategi utarbetas på EU-nivå. En sådan strategi saknas dock för närvarande.
Därför vill jag fråga statsrådet:
Kommer statsrådet att verka för att processerna för att uppfylla miljömålen kompletteras med en strategi för EU-nivån?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:801 besvarad av Lena Sommestad
den 2 februari
Svar på fråga 2004/05:801 om EU-perspektiv på miljöarbetet
Statsrådet Lena Sommestad
Harald Nordlund har frågat mig om jag kommer att verka för att processerna för att uppfylla miljömålen kompletteras med en strategi för EU-nivån.
EU är en central och nödvändig politisk arena. Sedan inträdet i EU för tio år sedan har Sveriges målinriktade agerande haft stor betydelse för utvecklingen av EU:s miljöpolitik. Genom att aktivt driva miljöfrågor och prioritera de viktigaste problemområdena i EU uppnår vi inte bara en bättre miljö i Sverige utan i hela unionen. Det blir än mer viktigt nu när EU:s hittills största utvidgning genomförts.
För att de 15 nationella miljökvalitetsmålen @ och deras delmål @ ska uppnås krävs i många fall beslut eller initiativ inom EU. Detta beror främst på att miljöproblemen är gränsöverskridande och lösningar kan endast uppnås genom införandet av gemensamma krav. Det gäller bland annat försurande och övergödande luftföroreningar, utsläpp till hav och gränsöverskridande vattendrag, samt exempelvis skyddet av flyttande fåglar. Vidare innebär det att den inre marknadens funktion i praktiken att miljökrav på produkter är harmoniserade inom EU.
I regeringens skrivelse (2003/04:9) till riksdagen redovisas de prioriteringar som regeringen gjort och gör i EU-arbetet. Hållbar utveckling är ett övergripande mål för regeringens politik. Regeringen avser ge fortsatt hög prioritet åt EU:s strategi för hållbar utveckling som antogs under det svenska ordförandeskapet våren 2001 och genomförandet av det sjätte miljöhandlingsprogrammet. För att uppnå miljökvalitetsmålen med delmål bör enligt regeringens mening även fortsättningsvis insatser inom följande områden prioriteras: klimat samt försurning och övriga luftföroreningsfrågor, kemikaliefrågorna inklusive bekämpningsmedel samt resurs- och avfallsfrågorna inom ramen för hållbara konsumtions- och produktionsmönster, en hållbar förvaltning av naturresurser och bevarandet av biologisk mångfald, marina miljöfrågor.
Regeringen avser återkomma till riksdagen i denna fråga inom ramen för den proposition om systemet med miljökvalitetsmål som kommer att lämnas till riksdagen under våren.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
