EU och narkotikan

Skriftlig fråga 2003/04:1280 av Pehrson, Johan (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-06-01
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2004-06-01
Besvarad
2004-06-10
Svar anmält
2004-06-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 1 juni

Fråga 2003/04:1280

av Johan Pehrson (fp) till justitieminister Thomas Bodström om EU och narkotikan

Polismyndighet efter polismyndighet rapporterar att tillgängligheten av narkotika ökar och priset sjunker. Andelen unga som någon gång använt narkotika har tredubblats under 1990-talet. Bland mönstrande år 2002 uppgav 18 % att de någon gång provat narkotika, i årskurs nio i grundskolan är siffran åtta procent. Förstörda liv, förtvivlade anhöriga och förödande kriminalitet följer i drogernas spår.

Regeringen har inte lyckats komma i närheten av de mål som den satt upp i sin handlingsplan mot narkotikan. För att åstadkomma det krävs en rad inrikespolitiska åtgärder som Folkpartiet påtalat @ framför allt mer resurser och befogenheter till tull och polis. Men det är också viktigt att regeringen ökar trycket på EU för att stärka narkotikabekämpningen. Polis, tull och åklagare måste öka samarbetet över gränserna. EU:s polisbyrå Europol måste ges kraftigt ökade resurser och på sikt utvecklas mot en europeisk polismyndighet med vissa operativa befogenheter. Åklagarsamarbetet Eurojust bör ges mandat att kunna beordra alla länder i EU att en narkotikaleverans av spaningsskäl ska tillåtas att passera gränsen under kontrollerade former @ så kallad kontrollerad leverans. För svensk del bör bland annat åtgärden kontrollerad leverans snarast lagfästas.

Mot denna bakgrund vill jag fråga:

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att stärka EU:s arbete för att förebygga och bekämpa narkotikaanvändning?

Svar på skriftlig fråga 2003/04:1280 besvarad av Thomas Bodström

den 10 juni

Svar på fråga 2003/04:1280 om EU och narkotikan

Justitieminister Thomas Bodström

Johan Pehrson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att stärka EU:s arbete för att förebygga och bekämpa narkotikaanvändning.

Sedan ikraftträdandet av Amsterdamfördraget i maj 1999 har utvecklingen inom EU varit högst påtaglig när det gäller polisiärt och rättsligt samarbete mot framför allt grov, gränsöverskridande brottslighet som narkotikabrott. Den svenska regeringen har varit aktiv initiativtagare och påskyndare när det gäller både utvidgningen av Europols mandat och när det gäller tillskapandet av Eurojust.

I november 2003 kom EU:s justitie- och inrikesministrar överens om ett rambeslut, som lägger fast en gemensam miniminivå inom EU så att all narkotikaöverlåtelse blir straffbar och säkerställer att mycket stränga straff ska kunna dömas ut för de mest allvarliga narkotikabrotten. Alla former av narkotikahandel ska kriminaliseras. Inga undantag görs för småskalig narkotikahandel. En förstärkt uppföljning införs som säkerställer att medlemsstaterna verkligen tillämpar sina straffbestämmelser. Sverige slog vakt om att rambeslutet ska bli ett verktyg som kan användas för att bekämpa även småskalig narkotikahandel.

Genom EU-samarbetet kan vi ta ytterligare steg för att förebygga och bekämpa narkotikabrottsligheten. Vid toppmötet i juni finns det möjligheter att stats- och regeringscheferna kommer att enas om en ny konstitution för EU. Detta kommer att innebära nya möjligheter för ett utvecklat samarbete mot grov, gränsöverskridande brottslighet som, inte minst, innefattar narkotikabrottslighet.

Redan nu måste dock de möjligheter som står till buds användas för att utveckla samarbetet. Vid justitie- och inrikesministermötet i Bryssel den 8 juni lade jag därför fram ett förslag till regelverk för ett snabbare och effektivare utbyte av information och underrättelser mellan polismyndigheter och andra brottsbekämpande myndigheter inom EU. Rätt information i rätt tid är ofta avgörande för att en polisutredning ska gå framåt och jag är övertygad om att detta blir ett viktigt instrument. Jag kommer givetvis också aktivt att medverka till det fortsatta arbetet med en ny narkotikastrategi för 2005@2012 och jag kommer att bidra konstruktivt i det arbetet utan att ge avkall på den svenska restriktiva synen på narkotikan.

I syfte att skapa verktyg för en effektivare bekämpning av narkotikan och för att utveckla internationellt samarbete pågår givetvis arbete också i Sverige. För närvarande bereds flera förslag till ny lagstiftning. Det gäller till exempel om särskilda regler bör införas för polisens arbetsmetoder som till exempel kontrollerade leveranser, bevisprovaktion, dolda kroppsmikrofoner, skyddad identitet för polismän med mera. Förslag rörande ett vittnesskyddssystem och nya bestämmelser om förverkande av vinning av brott är två andra viktiga frågor för en utveckling av brottsbekämpningen.

Avslutningsvis vill jag nämna att riksdagen inom kort kommer att ta ställning till regeringens proposition om godkännande av EU:s rambeslut mot narkotika. Jag hoppas att Folkpartiet kommer att stödja ett beslut om godkännande.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.