EU och etanol

Skriftlig fråga 2024/25:1252 av Erik Hellsborn (SD)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2025-06-12
Överlämnad
2025-06-12
Anmäld
2025-06-13
Svarsdatum
2025-06-26
Besvarad
2025-06-26
Sista svarsdatum
2025-06-26

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

 

Inom EU utreds just nu en eventuell inskränkning av hur etanol ska få användas, efter att Grekland lämnat in en utvärderingsrapport om etanolens eventuellt cancerframkallande effekter. Etanol används flitigt som bland annat desinfektionsmedel, lösningsmedel och drivmedel inom både vård och industri på grund av dess goda egenskaper.

Sakkunniga menar att det skulle vara svårt att hitta fullgoda alternativ att ersätta etanolen med om lagen kring användandet skulle skärpas. Detta skulle inte bara innebära ett problem för svensk/europeisk sjukvård utan också hota industri, jobb, ekonomi och självförsörjning. Därtill får det anses smått barockt att inskränka användandet av etanol inom vård och industri samtidigt som konsumtion av densamma i form av alkoholhaltiga drycker inte anses vara ett problem på samma sätt.

Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Romina Pourmokhtari:

 

Hur ser statsrådet och regeringen på riskerna med en inskränkning av användandet av etanol, och avser man att verka för att stoppa sådana regelskärpningar?

Svar på skriftlig fråga 2024/25:1252 besvarad av Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Svar på fråga 2024/25:1252 EU och etanol

till Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

 

Svar på fråga 2024/25:1252 av Erik Hellsborn (SD)
EU och etanol

Erik Hellsborn har frågat mig hur jag och regeringen ser på riskerna med en inskränkning av användandet av etanol, och om regeringen avser att verka för att stoppa sådana regelskärpningar.

Två olika utvärderingsprocesser för etanol pågår parallellt inom EU: dels inom ramen för förordning (EG) nr 1272/2008 om klassificering, märkning och förpackning av ämnen och blandningar (CLP-förordningen) utifrån misstänkt cancerframkallande och fortplantningsstörande egenskaper, samt som aktiv substans i desinfektionsmedel inom ramen för förordning (EU) nr 528/2012 om tillhandahållande på marknaden och användning av biocidprodukter (biocidförordningen). Ingen av dessa processer är avslutad och båda bygger på granskning av vetenskapliga data. För etanol är en harmoniserad klassificering enligt CLP-förordningen inte klar förrän tidigast under 2028. Under perioden fram till dess kommer inga beslut om ändrade bestämmelser fattas för etanol inom den lagstiftningen.

Biocidprodukter är kemiska eller biologiska bekämpningsmedel som används för att bekämpa och kontrollera skadliga organismer, till exempel bakterier och svampar. Produkterna omfattas därför av krav på förhandsgodkännande. Att ämnen som förekommer i biocidprodukter har bedömts ha hälso- eller miljöfarliga egenskaper är därför inte ovanligt då det ligger i syftet med användningen. Det finns ämnen som trots sådana egenskaper är fortsatt godkända för användning som verksamt ämne, exempelvis kreosot eller vissa medel för skadedjursbekämpning.

Även om etanol skulle bedömas som cancerframkallande och reproduktionsstörande i den högre farokategorin (klass 1) enligt CLP-förordningen så är det möjligt att godkänna användningen av etanol som aktiv substans i desinfektionsmedel. De ansökande företagen kommer behöva styrka att användningen ändå kan ske på ett acceptabelt sätt.

 

Stockholm den 26 juni 2025

 

 

Romina Pourmokhtari

 

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.