Etiska regler vid försäljning

Skriftlig fråga 2005/06:755 av Roslund, Carl-Axel (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2006-01-10
Anmäld
2006-01-17
Besvarad
2006-01-24
Svar anmält
2006-01-24

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 januari

Fråga 2005/06:755 av Carl-Axel Roslund (m) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s)

Etiska regler vid försäljning

Ett allt vanligare ofog bland företag som sysslar med försäljning, framför allt via telefon, är att säljaren endast uppger förnamnet. ”Annicka”, ”Pernilla” etcetera är allt kunden får som igenkänningstecken, inte ens ett referensnummer. I normalfallet kan det tyckas oväsentligt, även om det är oerhört irriterande för min generation att telefonkontakter sker utan att hela namnet uppges @ men då tvister uppstår kommer också problemen. Företagen har en tendens att krypa bakom signaturen och hävda att kontakt måste ske via ”Annicka” eller ”Pernilla” som nu helt plötsligt är obekanta för försäljningsavdelningen. Alternativt ”har man så många som säljer från sin hemtelefon på frilansbasis att man omöjligt kan veta vem det är frågan om”. Ofta hävdas också att avtal som träffats inte gäller mellan företaget utan mellan kunden och försäljaren @ som alltså tenderar att vara omöjlig att få fatt i. Tendensen är densamma även vid erbjudanden via postförsändelser @ underskriften är ofta endast ett förnamn.

Problemet är inte bara en fråga om försäljningsetik utan ett sätt att kringgå gällande lagar och blir för kunderna oerhört besvärande.

Vid kontakter med myndigheter uppges alltid hela namnet, referensnummer och liknande - allt för att underlätta eventuell framtida kontakt. Kanske borde motsvarande krav ställas även på företag vid sina kundkontakter.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att förbättra efterlevnaden av god etik vid försäljningsaktiviteter i Sverige?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:755 besvarad av Ann-Christin Nykvist

den 24 januari

Svar på fråga 2005/06:755 om etiska regler vid försäljning

Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist

Carl-Axel Roslund har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förbättra efterlevnaden av god etik vid försäljningsaktiviteter i Sverige.

I egenskap av konsumentminister håller jag med Carl-Axel Roslund om att det är olyckligt att konsumenter kan bli besvärade av till exempel telefonförsäljare som inte följer gällande lagar.

Internethandel, postorder- och telefonförsäljning regleras från den 1 april 2005 i distans- och hemförsäljningslagen (2005: 59). Lagen stadgar att näringsidkaren i rimlig tid innan distansavtalet ingås ska ge konsumenten information om sitt namn och sin adress, varans eller tjänstens pris inklusive skatter och avgifter, leveranskostnader, sättet för betalning och leverans, ångerrätten, kostnaden för att ett medel för distanskommunikation används, om inte kostnaden är beräknad efter normaltaxa, hur länge erbjudandet gäller samt avtalets kortaste löptid. Vid telefonförsäljning ska säljaren redan i början av samtalet ge konsumenten information om sin identitet och samtalets syfte.

Om inte näringsidkaren följer informationskraven kan denne förbjudas vid vite att fortsätta marknadsföringen.

Konsumentverket har tagit emot flera anmälningar mot ett företag som vid telefonförsäljning inte lämnat erforderlig information till konsumenten. Konsumentombudsmannen har nu stämt företaget inför Marknadsdomstolen.

Det kan i sammanhanget också nämnas att DM-nämnden följer direktmarknadsföringens utveckling, påtalar oacceptabla former och bidrar till normbildning för framtida marknadsåtgärder. DM-nämnden är en av näringslivets egenåtgärder för god marknadsetik och nämnden hanterar ärenden som gäller tillämpningen av god etik på området för direktmarknadsföring (DM). Vid sin bedömning tar DM-nämnden hänsyn till regelsamlingar som har utarbetats av svenska och internationella organisationer, bland annat Internationella Handelskammarens (ICC) Grundregler för reklam. Det finns också ICC-regler för direktmarknadsföring.

Jag kan också nämna att i den mån en konsument känner sig besvärad av telefonförsäljare finns nu en möjlighet att spärra sitt telefonnummer mot samtal för försäljning, marknadsföring eller insamling hos föreningen NIX-telefon.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.