etanol i bränslet
Skriftlig fråga 1999/2000:1006 av Jacobsson, Magnus (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-05-25
- Anmäld
- 2000-05-30
- Besvarad
- 2000-06-09
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:1006
av Magnus Jacobsson (kd) till miljöminister Kjell Larsson om etanol i bränsletAlla vet vi att miljöskadliga utsläpp minskar drastiskt om man tillför etanol i bränslet. Denna miljövinst sker utan märkbar försämring på fordonens prestanda. Om man inför ett minimikrav på 10@15 % etanol i drivmedlet så skulle det gynna uppkomsten av en konkurrenskraftig inhemsk energimarknad. Konsumenterna har också en vana att blanda i etanol (K-sprit) i bränslet då de flesta äldre bilar behöver ett tillskott av etanol för att motverka isbildning i bränslesystemet under vinterhalvåret.
Med anledning av detta frågar jag ministern om han avser att agera för införsel av en minimigräns på 10@15 % etanol i bränslet.
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:1006 besvarad av miljöminister Kjell Larsson
den 26 juni
Svar på fråga 1999/2000:1006 om ökad rökning bland ungdomar
Socialminister Lars Engqvist
Fanny Rizell har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att färre ungdomar ska börja röka och för att få större efterlevnad av lagen.
I Sverige har en tobakslag införts och successivt skärpts under 1990-talet. Tobakslagen (1993:581) innehåller i dag regler om åldersgränser för inköp, rökfri miljö i offentliga lokaler och på arbetsplatser, förbud mot merparten av den direkta reklamen, bestämmelser om varningstexter på tobaksförpackningar m.m.
Folkhälsoinstitutet har på regeringens uppdrag tagit fram underlag till en nationell handlingsplan mot tobak. Handlingsplanen överlämnades till Socialdepartementet våren 1999 och har remissbehandlats. Folkhälsoinstitutet konstaterar bl.a. att den svenska lagen bedöms som väl avvägd, men att efterlevnaden av lagen särskilt när det gäller försäljningen av tobak till minderåriga kan förbättras.
Regeringen har överlämnat handlingsplanen till Nationella folkhälsokommittén (S1995:14) för fortsatt beredning. Ett slutbetänkande från kommittén beräknas till september 2000. Kommittén har till uppgift att presentera mål och strategier för hälsoutvecklingen. Att minska tobakskonsumtionen hör till ett av de viktigaste målen för kommitténs arbete.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

