ESS till Skåne
Skriftlig fråga 2004/05:1947 av Nylander, Christer (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-06-28
- Besvarad
- 2005-07-01
- Besvarad
- 2005-07-12
- Anmäld
- 2005-09-13
- Svar anmält
- 2005-09-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 28 juni
Fråga 2004/05:1947
av Christer Nylander (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om ESS till Skåne"Regeringen bör under 2005 avge en avsiktsförklaring att Sverige förbereder ett erbjudande om värdskap för ESS för att därmed klargöra förutsättningarna för att Sverige skall erbjuda ett värdskap." Så skriver regeringens särskilde förhandlare Allan Larsson in sin rapport till Utbildnings- och kulturdepartementet (Ds 2005:20).
European Spallation Source (ESS) kommer att bli ett viktigt centrum för framtidens materialforskning i Europa. ESS kommer att innebära några hundra forskarjobb i Öresundsregionen och dessutom locka tusentals av världens ledande materialforskare till Skåne varje år.
Mycket talar för Skånes och Lunds värdskap. Andra intressenter finns i England och Tyskland. Detta är naturligtvis en otroligt viktig forskningssatsning, som kommer att stärka Sverige som forskningsnation och stärka Skåne och Öresundsregionen som en av norra Europas viktigaste tillväxtmotorer.
På vilket sätt avser ministern att arbeta framöver för att stärka chansen att få ESS placerat i Lund?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1947 besvarad av Leif Pagrotsky
Svar på fråga 2004/05:1947 om ESS till Skåne
Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky
Christer Nylander har frågat mig på vilket sätt jag avser att arbeta framöver för att stärka chansen att få European Spallation Source (ESS) placerat i Lund.
Allan Larsson har som regeringens särskilde förhandlare undersökt möjligheterna att placera ESS i Sverige genom att klargöra intresset från forskarsamhället och näringslivet, analyserat projektets tillväxteffekter samt undersökt intresset i Norden och i vissa andra länder för deltagande i och finansiering av projektet. I Allan Larssons rapport föreslås att Sverige ska avge en avsiktsförklaring att förbereda ett erbjudande om värdskap för ESS. Denna rapport ska nu remissbehandlas för att utröna inställningen hos myndigheter, organisationer och forskarsamhället till en placering av ESS i Sverige. Jag kommer även att inbjuda mina kolleger i de övriga nordiska länderna till att gemensamt studera frågan om vad ett svenskt värdskap skulle innebära.
Jag har erfarit att Lunds universitet, Region Skåne samt flera kommuner i Sydsverige har visat ett starkt intresse för en placering i Lund, men även andra placeringar är möjliga. Innan ett beslut att erbjuda svenskt värdskap för ESS kan fattas måste ytterligare utredningsarbete genomföras. Det gäller bland annat de forskningspolitiska och näringspolitiska motiven för ett svenskt värdskap samt principerna för finansiering. Det gäller också ytterligare kontakter med regeringarna i Norden och i andra europeiska länder, samt med EU-kommissionen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
