ersättningsjobb till Falun
Skriftlig fråga 1999/2000:861 av Gunnarsson, Rolf (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-04-27
- Anmäld
- 2000-05-03
- Besvarad
- 2000-05-03
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 1999/2000:861
av Rolf Gunnarsson (m) till näringsminister Björn Rosengren om ersättningsjobb till FalunSocialdemokraterna och Centern @ med hjälp av Miljöpartiet och Vänsterpartiet @ har nu lagt ned Dalregementet/Dalabrigaden. Eftersom det är ett beslut, fattat i demokratisk ordning, är det bara att acceptera nedläggningen.
Då det gäller ersättningsjobben har statsrådet Rosengren ofta setts i sitt "hemlän" Norrbotten för att ge olika erbjudanden och löften. Några konkreta besked, liknande de till Norrbotten, har ännu inte givits till Falun. I medier har regeringens arbete liknats vid "Kejsarens nya kläder".
I en debatt i kammaren jag hade med statsrådet den 28 oktober 1999 gavs dock olika löften. Statsrådet sade enligt snabbprotokollet:
"Det ska vara fråga om jobb som kan utvecklas i Falun".
Statsrådet talade om att "skapa en ny struktur" och avslutningsorden i debatten oss emellan från statsrådet var följande:
"Att Falun @ 'litet vårdslöst uttryckt' @ skulle vara en vinnare på vad som nu skett."
Vilka åtgärder avser statsrådet vidta för att uppfylla givna löften?
Svar på skriftlig fråga 1999/2000:861 besvarad av näringsminister Björn Rosengren
Svar på fråga 1999/2000:861 om ersättningsjobb till Falun
Näringsminister Björn Rosengren
Rolf Gunnarsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att uppfylla givna löften till Falu kommun avseende ersättningsjobb med anledning av nedläggningen av Dalregementet/Dalabrigaden.
I regeringens skrivelse 1999/2000:33 Utvecklingsprogram för kommuner med särskilda omställningsprogram främst på grund av strukturomvandlingar inom Försvarsmakten beskrivs det planerade arbetet för nio kommuner, däribland Falun. Regeringen har hittills presenterat vissa åtgärder i tre av dessa kommuner, nämligen Kiruna, Boden och Sollefteå.
I skrivelsen anges vissa konkreta åtgärder för Falun. Statlig mark, fastigheter och andra anläggningar som nu används för militära ändamål ska ställas till förfogande och omvandlas för andra verksamheter på gynnsamma affärsmässiga villkor. Högskolan i Dalarna ska anordna totalt 150 helårsstudieplatser, dels för vidareutbildning av lärare och skolledare, dels för andra skräddarsydda utbildningar, med början år 2000. Ca 135 statliga arbetstillfällen ska lokaliseras till Falun, och den s.k. Omställningsgruppen inom Näringsdepartementet har i uppdrag att, i samarbete med Falu kommun, berörda myndigheter och lokalt näringsliv, skapa förutsättningar för etablering av ytterligare ca 50 privata arbetstillfällen i Falun. Omställningsgruppen ska särskilt arbeta med att stimulera kommunernas förutsättningar för tillväxt, samt befintligt näringsliv. Den ska även medverka vid genomförandet av etableringar av privata företag och vid lokaliseringar av statlig verksamhet.
Jag har erfarit att Omställningsgruppen och kommunen har etablerat ett bra och konkret samarbete. Man har i gott samförstånd @ som också inbegriper de viktigaste regionala aktörerna @ kommit fram till hur omställningsarbetet bör bedrivas för att ge ett bra och hållbart resultat. Det viktigaste nu är att fullfölja och komplettera det analys- och strategiarbete som gjorts för att tydliggöra Faluns profil och utvecklingslinjer för framtiden. Detta arbete kommer säkerligen att underlätta för alla berörda att bedöma och hantera konkreta idéer och projekt om både privata arbetstillfällen och offentliga verksamheter. Regeringen står självklart fast vid sina utfästelser om ersättningsjobb till Falun.
Vad särskilt gäller lokaliseringen av ca 135 statliga arbetstillfällen så bör den inte stressas fram. Åtgärden ska ses som ett medel att förstärka de utpekade framtida verksamhetsinriktningarna i de kommuner som berörs. Regeringens utgångspunkt är därför att lokaliseringsbeslut ska ske efter ett ordentligt analysarbete och omfattande kontakter. Denna inställning delas även av Faluns kommunledning, vilket bl.a. framkom vid ett möte i Falun i förra veckan.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

