ersättning till hemvärnet
Skriftlig fråga 2000/01:313 av Gunnarsson, Rolf (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-11-28
- Anmäld
- 2000-12-05
- Besvarad
- 2000-12-06
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:313
av Rolf Gunnarsson (m) till försvarsminister Björn von Sydow om ersättning till hemvärnetVid ett studiebesök i Värmland på måndagen har statsminister Göran Persson, enligt Tidningarnas Telegrambyrå, sagt "att vi har beslutat att ge dem samma betalning som gäller för deltidsbrandmän".
Detta gäller hemvärnet. Enligt samma källa skulle det nya bidraget gälla retroaktivt fr.o.m. den 1 november 2000.
Hemvärnet i Värmland gör en fantastisk insats, precis som skedde av hemvärnet då översvämningarna tidigare hårt drabbade Dalarnas, Gävleborgs, Västernorrlands och Jämtlands län. I dessa län gjordes en mycket stor insats av hemvärnet. Om vi tar Dalarnas län som ett exempel finns ju inte längre något militärt förband att tillgå, och eftersom det är en "vit fläck" numera på Sverigeförsvarskartan sträckan Enköping@Östersund, så är hemvärnets insats viktigare än någonsin. Jag anser att även övriga delar inom hemvärnskåren, som nyligen gjort stora insatser för Sverige, borde få samma ersättning som nu utlovats av statsministern. Frågan är om inte retroaktiviteten @ på statsministerns löfte @ borde gälla exempelvis fr.o.m den 1 juli 2000. Detta för en rättvis ersättning på de insatser som gjorts.
Avser statsrådet att vidtaga åtgärder för att tidigarelägga datumet för den retroaktiva ersättningen?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:313 besvarad av försvarsminister Björn von Sydow
Svar på fråga 2000/01:313 om ersättning till hemvärnet
Försvarsminister Björn von Sydow
Rolf Gunnarsson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att tidigarelägga datumet för den retroaktiva ersättningen som hemvärnsmännen erhåller för de insatser de gör i samband med översvämningarna.
Regeringen beslutade den 27 november 2000 att höja ersättningen för hemvärnsmän och den personal med avtal för tjänstgöring i hemvärnet så att den som tjänstgör vid räddningstjänst ges samma ersättning som gäller för en deltidsbrandman. Det innebär 152 kr den första timmen och 101 kr resterande timmar i enlighet med avtalet för deltidsbrandmän. Den nya ersättningsnivån gäller från den 1 november 2000. Skälet till detta är att hela insatsen med anledning av översvämningarna ska omfattas vilket är angeläget av rättviseskäl. Det har dock inte varit aktuellt att innefatta även insatser som genomförts tidigare.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

