ersättning för skada orsakad av björn
Skriftlig fråga 2001/02:575 av Mikaelsson, Maggi (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-01-23
- Anmäld
- 2002-01-29
- Besvarad
- 2002-01-31
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 23 januari
Fråga 2001/02:575
av Maggi Mikaelsson (v) till miljöminister Kjell Larsson om ersättning för skada orsakad av björnRiksdagen har beslutat att återinföra möjligheten till statlig ersättning för personskador orsakade av björn.
Enligt viltskadeförordningen, som trädde i kraft den 1 januari 2002 har frågan om ersättning delegerats till länsstyrelsen som efter ansökan får lämna ersättning om en person dödats eller skadats av björn "om det är uppenbart oskäligt att den skadelidande själv skall svara för de kostnader som skadan föranleder".
Den delegering av ersättningen till länsstyrelsen som regeringen gör i förordningen innebär en uppenbar risk för att personer utsätts för olika behandling i olika län. En eventuell ersättning kan också komma att se olika ut beroende på den enskilda länsstyrelsens ekonomi. Detta kan inte anses ligga i linje med det av riksdagen fattade beslutet. En rimligare tolkning hade varit att staten svarar för ersättningen efter förslag från Naturvårdsverket.
Min fråga till miljöministern är därför:
Vilka åtgärder tänker ministern vidta för att garantera att personer som skadas av björn får lika behandling och en likvärdig ekonomisk bedömning?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:575 besvarad av jordbruksminister Margareta Winberg
Svar på fråga 2001/02:575 om ersättning för skada orsakad av björn
Jordbruksminister Margareta Winberg
Maggie Mikaelsson har frågat miljöminister Kjell Larsson vilka åtgärder han tänker vidta för att garantera att personer som skadas av björn får lika behandling och en likvärdig ekonomisk bedömning.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Viltskadeförordningen (SFS 2001:724) trädde i kraft den 1 januari 2002. Enligt förordningen ska länsstyrelsen, precis som tidigare, lämna bidrag för att förebygga skada av vilt och ersätta uppkommen skada av vilt. I förordningen infördes också en möjlighet för länsstyrelsen att lämna ersättning om en person dödats eller skadats av björn. En förutsättning för ersättning är att det är uppenbart oskäligt att den skadelidande själv ska svara för de kostnader som skadorna föranleder.
Närmare föreskrifter om bidrag och ersättningar enligt viltskadeförordningen meddelas av Naturvårdsverket. Verket arbetar nu med föreskrifter och allmänna råd till förordningen. Jag utgår från att de blir klara innan björnarna lämnar sina iden.
Enligt min uppfattning tillämpar länsstyrelserna gällande bestämmelser och allmänna råd likartat och på ett utmärkt sätt när det gäller beslut om bidrag för att förebygga skada av vilt och ersättning för inträffad skada. Jag är övertygad om att länsstyrelserna även när det gäller ersättning för skada av björn på person kommer att tillämpa bestämmelserna och de allmänna råden på ett sådant sätt att de personer som skadas av björn får en lika behandling och likvärdig ekonomisk ersättning.
Den som inte är nöjd med länsstyrelsens beslut om ersättning för sina skador av björn har dessutom i sista hand möjlighet att överklaga länsstyrelsens beslut hos allmän förvaltningsdomstol.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

