Equality Summit

Skriftlig fråga 2009/10:159 av Hägg, Carina (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-11-05
Inlämnad
2009-11-05
Besvarad
2009-11-11
Svar anmält
2009-11-11

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 5 november

Fråga

2009/10:159 Equality Summit

av Carina Hägg (s)

till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp)

Regeringens prioriteringar inom jämställdhetsområdet under ordförandeskapet i EU är vaga. Det är också oklart vad man ska lyfta fram som goda exempel från arbetet i Sverige. Tyvärr är få NGO inbjudna att delta i aktiviteterna.

Den 16–17 november anordnas Equality Summit. För tredje gången, som ett led i de årliga toppmötena efter Berlin och Paris, anordnas under ordförandeskapet även ett toppmöte om jämlikhet i Stockholm. Enligt tidigare beslut finns teman som Equality Mainstreaming och Multiple Discrimination på programmet, men det finns utrymme även för nya teman. Här ges jämställdhetsministern möjlighet att lägga fram regeringens prioriteringar. 

Min fråga till jämställdhetsminister Nyamko Sabuni är vilka prioriteringar hon och regeringen under ordförandeskapet vill lägga fast vid mötet Eqality Summit i Stockholm. 

Svar på skriftlig fråga 2009/10:159 besvarad av Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni

den 11 november

Svar på fråga

2009/10:159 Equality Summit

Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni

Carina Hägg har frågat mig vilka prioriteringar jag och regeringen under ordförandeskapet vill lägga fast vid mötet Equality Summit.

Equality Summit, det tredje, anordnas den 16 och 17 november och är en del i arbetet med att främja lika rättigheter och lika möjligheter för alla inom EU. Konferensen är ett högnivåmöte med ca 300 deltagare från alla EU:s medlemsländer samt andra viktiga aktörer på området, inte minst ett 80-tal NGO:er från såväl Sverige som andra medlemsländer. Syftet med konferensen är att utbyta kunskaper och erfarenheter i avsikt att utveckla mer verkningsfulla medel för att motverka alla former av diskriminering.

Temat för tredje Equality Summit är Cooperation for Equality. Mötet syftar till att belysa hur olika aktörer är nödvändiga i arbetet mot diskriminering samt koncentrera diskussionerna till praktiska exempel. Goda exempel på åtgärder, strategier, lagstiftning med mera på jämlikhetsområdet från hela EU, också Sverige, kommer att presenteras av deltagarna under konferensen.

Fokus på samarbete har också präglat förberedelserna inför konferensen, där alla viktiga aktörer har varit involverade och haft möjlighet att påverka processen. Social Platform, den främsta paraplyorganisationen som representerar det civila samhället i EU, har haft stort inflytande på utformningen av konferensen.

Som Carina Hägg nämner i sin fråga har det svenska ordförandeskapet tagit över teman Equality Mainstreaming och Multiple Discrimination från förra Equality Summit, som hölls i Paris 2008. Utöver dessa teman har det svenska ordförandeskapt valt att fokusera på mångfald i privat och offentlig sektor, lagstiftning på jämlikhetsområdet, olika aktörers roller och mediernas roll.

Två frågor av särskild vikt för det svenska ordförandeskapet som kommer att ges uppmärksamhet är hbt-frågor och frågor som rör romers situation. Förslaget till nytt antidiskrimineringsdirektiv, som för närvarande förhandlas i rådet, kommer också att ges en framträdande roll.

På jämställdhetsområdet har det svenska ordförandeskapet inför översynen av EU:s gemensamma ramverk för sysselsättning och tillväxt, Lissabonstrategin, särskilt uppmärksammat kopplingen mellan jämställdhet och ekonomisk tillväxt. En ordförandeskapskonferens anordnades i oktober för att öka kunskaperna och skapa förståelse för betydelsen av jämställdhet för en hållbar ekonomisk tillväxt. Mäns våld mot kvinnor är ett annat prioriterat ämne på jämställdhetsområdet, och i början av november anordnades en ordförandeskapskonferens som gav medlemsstaterna möjlighet att dela erfarenheter kring arbetsmetoder och strategier, och att diskutera framtida samarbete på området.

Jämställdhetsfrågor har således varit en prioritet under ordförandeskapet, om än inte specifikt under Equality Summit.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.