en ny varumärkeslag

Skriftlig fråga 2004/05:1008 av Danielsson, Peter (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-02-18
Inlämnad
2005-02-18
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2005-02-25
Svar anmält
2005-03-01

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 februari

Fråga 2004/05:1008

av Peter Danielsson (m) till justitieminister Thomas Bodström om en ny varumärkeslag

Efter mer än fyra års arbete lämnade Varumärkeskommittén sitt betänkande med förslag till ny varumärkeslag och ändringar i firmalagen i mars 2001.

Utredningen föreslog en anpassning till EG-systemet med borttagen förprövning. Det gör det extra angeläget för branschen att få klarhet i vad som ska gälla kring prövning av varumärkesansökningar i förhållande till tidigare registreringar.

I januari 2003 konstaterade en frågeställare i riksdagen att det var av stor vikt för svenska näringsidkare att få en moderniserad varumärkeslag och att det också var angeläget att brukarna av systemet snarast fick besked om hur en ny svensk varumärkeslag skulle komma att se ut.

Samma månad svarade justitieministern att han var mån om att modernisering och förbättring av den svenska varumärkes- och firmarätten skulle komma till stånd och att en ny lagstiftning borde kunna träda i kraft den 1 juli 2004.

Det är fortfarande, drygt åtta år efter det att utredningen påbörjades, angeläget för svenska näringsidkare att få en moderniserad varumärkeslag.

Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att säkerställa att en tidsplan för det fortsatta arbetet och ett datum för ikraftträdandet av en ny varumärkeslag fastställs?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:1008 besvarad av Thomas Bodström

den 25 februari

Svar på fråga 2004/05:1008 om en ny varumärkeslag

Justitieminister Thomas Bodström

Peter Danielsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att säkerställa att en tidsplan för det fortsatta arbetet och ett datum för ikraftträdandet av en ny varumärkeslag fastställs.

Som jag har uttalat i ett tidigare frågesvar är jag mån om en modernisering och förbättring av den svenska varumärkesrätten och firmarätten. Detta är, som Peter Danielsson framhållit, viktigt för Sveriges näringsidkare.

Det har dessvärre inte gått att undvika att detta lagstiftningsärende påverkats av insatser i andra omfattande lagstiftnings- och förhandlingsärenden. Arbetsläget har nu förbättrats och vi kan därför arbeta prioriterat med detta ärende. Jag avser därför att överlämna en proposition till riksdagen senast under riksmötet 2005/06.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.