en försäljning av SAS

Skriftlig fråga 2000/01:1575 av Jacobsson, Magnus (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-08-14
Besvarad
2001-08-23
Anmäld
2001-09-18

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 14 augusti

Fråga 2000/01:1575

av Magnus Jacobsson (kd) till näringsminister Björn Rosengren om en försäljning av SAS

Det är förkastligt att SAS genom överenskommelser med andra företag sätter konkurrensen ur spel vilket resulterar i en prisbild som missgynnar SAS egna ägare. Nämligen det svenska folket. Det sätter ljuset på frågan huruvida staten bör äga aktier i bolaget.

Det som har inträffat i SAS visar hur olyckligt det är när staten går utanför den lagstiftande och kontrollerande roll som är nödvändig för att samhället ska fungera väl och istället genom olika former av ägande deltar i marknadens spel. Regeringen bör därför enligt min mening förbereda en försäljning av statens ägande i SAS. Trafikutskottet har gett regeringen bemyndigande att minska statens ägarandel i SAS från 50 till 35 %, något regeringen inte nyttjat.

Ämnar näringsministern ompröva regeringens nuvarande hållning kring statligt ägande och föreslå riksdagen en försäljning av SAS?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:1575 besvarad av näringsminister Björn Rosengren

den 23 augusti

Svar på fråga 2000/01:1575 om en försäljning av SAS

Näringsminister Björn Rosengren

Magnus Jacobsson har frågat mig om jag ämnar ompröva regeringens hållning kring statligt ägande och föreslå riksdagen en försäljning av SAS.

Låt mig först understryka att jag ser ytterst allvarligt på det brott mot EG:s konkurrenslagstiftning som SAS gjort sig skyldig till genom samarbetet med Maersk. Vad beträffar de svenska konkurrensreglerna tillsatte regeringen förra sommaren en utredning som ska analysera om reglerna kan göras effektivare. Utredningen ska bl.a. granska behovet av stärkt sekretesskydd för den som informerar om kartellsamarbete och möjligheterna att reducera konkurrensskadeavgiften för företag som avslöjar konkurrensbegränsningar. Utredningen kommer att lämna sitt huvudbetänkande i slutet av september och detta kommer att remissbehandlas under hösten.

När det gäller regeringens avsikt med det statliga ägandet så är detta att vårda och utveckla det staten äger, dvs. vara en aktiv, långsiktig ägare. Regeringen har ingen avsikt att ta initiativ till en försäljning av statens aktier i SAS.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.