En fängelseetablering i Åmål
Skriftlig fråga 2019/20:1612 av Magnus Jacobsson (KD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2020-06-17
- Överlämnad
- 2020-06-17
- Anmäld
- 2020-06-22
- Svarsdatum
- 2020-06-24
- Besvarad
- 2020-06-24
- Sista svarsdatum
- 2020-06-24
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
Beläggningen på kriminalvårdens anstalter och häkten är mycket hög. Siffrorna just nu visar på runt 99 procents beläggning på häkten och 97 procent i anstalt – en situation som väntas bestå. Straffskärpningar, befolkningsökning och brottsutveckling är några faktorer som talar för att antalet intagna de närmaste åren kommer att öka.
Kriminalvården gör själva bedömning att det kommer krävas minst 6 300 anstaltsplatser och 3 200 häktesplatser till 2029. Dessutom räknar man med att behöva ta hänsyn till att minst 500 platser försvinner samma period på grund av renoveringsbehov.
Sverige behöver fler anstaltsplatser. Det finns också flera orter i Sverige som berövats statliga arbeten och bland annat på grund av detta har en hög arbetslöshet. En sådan plats är Åmål. Därför motionerade Kristdemokraterna om att Åmåls kommun ska arbeta aktivt för att en fängelseetablering ska till i Åmål. Kommunfullmäktige biföll motionen med bred enighet, också från Socialdemokraterna. Det lokala stödet är alltså starkt.
Mot bakgrund av detta vill jag fråga justitie- och migrationsminister Morgan Johansson:
Anser ministern att Åmål kan vara en plats för en framtida fängelseetablering?
Svar på skriftlig fråga 2019/20:1612 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
JU2020/02373/POL
Justitiedepartementet
Justitie- och migrationsministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2019/20:1612 av Magnus Jacobsson (KD)
En fängelseetablering i Åmål
Magnus Jacobsson har frågat mig om jag anser att Åmål kan vara en plats för en framtida fängelseetablering.
Den beläggningsökning vi sett den senaste tiden i häkte och anstalt har inneburit en stor utmaning för Kriminalvården. För att ge myndigheten förutsättningar att möta denna ökning har anslagen ökat för Kriminalvården med 200 miljoner kronor 2019, 150 miljoner kronor 2020 och beräknats till 569 miljoner kronor år 2021 och 729 miljoner kronor från år 2022.
Kriminalvården har presenterat en plan för den framtida platsutbyggnaden där 2 000 nya häktes- och anstaltsplatser ska vara på plats inom 10 år. Det är Kriminalvården som ansvarar för sin lokalförsörjning inom de rättsliga och ekonomiska ramar riksdag och regering bestämmer och jag vill av den anledningen inte föregripa myndighetens ställningstaganden i de geografiska placeringarna av nya häkten och anstalter.
Det är angeläget att en platsutbyggnad fortsätter att genomföras så att Kriminalvården så snart som möjligt ska kunna möta den ökade beläggningen med en permanent platskapacitet som i högre grad än idag motsvarar verksamhetens behov.
Stockholm den 24 juni 2020
Morgan Johansson
Intressenter
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

