En bok för alla

Skriftlig fråga 2007/08:303 av Papadopoulos, Nikos (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-11-20
Inlämnad
2007-11-20
Besvarad
2007-11-28
Svar anmält
2007-11-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 november

Fråga

2007/08:303 En bok för alla

av Nikos Papadopoulos (s)

till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m)

Regeringen har i budgetpropositionen föreslagit att anslaget till En bok för alla tas bort.

Förslaget har varit ute på remiss. Endast 4 procent av remissinstanserna tillstyrkte förslaget.

Vi från oppositionen har kritiserat detta förslag och vi fortsätter att göra det. För en tid sedan genomfördes en manifestation och ett upprop i Stockholm till stöd för En bok för alla. Tusentals underskrifter överlämnades i protest mot beslutet.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta med hänsyn till den kompakta kritik som riktats mot förslaget om att ta bort stödet till En bok för alla?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:303 besvarad av Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth

den 28 november

Svar på fråga

2007/08:303 En bok för alla

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth

Nikos Papadopoulos har frågat mig vad jag avser att göra med hänsyn till den kompakta kritik som riktats mot förslaget om att ta bort stödet till En bok för alla.

Regeringen har i budgetpropositionen för 2008 (utgiftsområde 17) gjort bedömningen att staten inte bör ingå ett nytt avtal med En bok för alla AB när det nuvarande avtalet upphör vid årsskiftet 2007/08. Förslaget om medel till anslaget 28:9 Bidrag till litteratur och kulturtidskrifter har också anpassats till att inget nytt avtal ingås.

Regeringens bedömning och förslag i budgetpropositionen för 2008 gäller självklart fortfarande och det är nu riksdagens uppgift att ta ställning till bland annat frågan om statens stöd till En bok för alla.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.