elöverkänslighet

Skriftlig fråga 2001/02:219 av Andersson, Marianne (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-11-16
Anmäld
2001-11-20
Besvarad
2001-11-21

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 november

Fråga 2001/02:219

av Marianne Andersson (c) till statsrådet Mona Sahlin om elöverkänslighet

Under snart ett år har den s.k. RALF-rapporten (RALF, Rådet för arbetslivsforskning) varit föremål för beredning i näringsdepartementet. En rapport som utsatts för omfattande kritik och som brister väsentligt vad gäller tillgänglig forskning, kunskap och erfarenheter. Erfarenheterna från de elöverkänsliga själva saknas liksom från de experter som arbetar med elsanering. Handikappombudsmannen riktar efter flera anmälningar kritik mot rapporten. Riksdagens revisorer har påtalat att man borde insett att trovärdigheten minskar på grund av arbetsgruppens samtida engagemang inom mobiltelefonindustrin. Ändå används rapporten nu såväl av denna industri som av myndigheter som ett argument mot elöverkänslighet och elöverkänsliga människor. Detta innan regeringen har berett ärendet. Effekterna av denna användning blir att elöverkänsliga människors trovärdighet fortsatt urholkas i myndigheters ögon och att deras krav åsidosätts. Det innebär en kränkning av deras universella mänskliga rättigheter som inte borde förekomma i Sverige.

Vilka åtgärder avser ministern vidta för att motverka effekterna av att RALF-rapporten används på detta sätt?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:219 besvarad av statsrådet Mona Sahlin

den 21 november

Svar på fråga 2001/02:219 om elöverkänslighet

Statsrådet Mona Sahlin

Marianne Andersson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att motverka att den s.k. RALF-rapporten används som ett argument mot elöverkänslighet och elöverkänsliga människor.

Jag vill börja med att understryka att regeringen tar problemen med elöverkänslighet och hälsorisker förknippade med elektriska och magnetiska fält på stort allvar.

Regeringen gav därför 1997 Rådet för arbetslivsforskning (RALF) i uppdrag att redovisa en forskningsöversikt och utvärdering av såväl svenska som internationella forskningsresultat inom området elkänslighet och hälsorisker av elektriska och magnetiska fält. Redovisning av uppdraget skedde den 1 december 2000.

Även andra myndigheter under regeringen arbetar med frågor som rör elöverkänslighet och hälsorisker förknippade med elektriska och magnetiska fält, t.ex. Statens strålskyddsinstitut och Socialstyrelsen.

RALF-rapporten är under beredning inom Näringsdepartementet varvid det övervägs vilka övriga åtgärder som kan behöva vidtas inom området.

RALF-rapporten är en allmän handling och således tillgänglig för den som önskar ta del av den. Det är varken möjligt eller önskvärt att regeringen kontrollerar vilka som tar del av rapporten och i vilket syfte.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.