Ekonomiska tvång för att upprätthålla tvångsäktenskap för minderåriga flickor

Skriftlig fråga 2007/08:864 av Hägg, Carina (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2008-02-28
Anmäld
2008-03-03
Besvarad
2008-03-05
Svar anmält
2008-03-05

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 28 februari

Fråga

2007/08:864 Ekonomiska tvång för att upprätthålla tvångsäktenskap för minderåriga flickor

av Carina Hägg (s)

till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp)

Europarådets kampanj mot mäns våld i nära relationer omfattar särskilda grupper och pekar på delfrågor som behöver belysas och bli föremål för åtgärder. En ny rapport på temat hedersförtryck och hedersvåld ska tas fram av den parlamentariska församlingen. Vi är trots åtgärder och opinionsbildning ännu långt ifrån ett samhälle fritt från könsrelaterat våld. Den svenska delegationen till Europarådet har regeringens handlingsplan och riksdagens väntade betänkande om att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och våld i samkönade relationer som viktiga underlag i arbetet. Men det finns ytterligare många delfrågor att belysa som beroende och stöd efter skyddat boende men också den ekonomiska situationen i stort som i sina delar. I dag sätts ekonomin inte in i sammanhanget heder och blir därmed inte föremål för åtgärder. En omyndig flicka eller myndig kvinna kan i dag tvingas till ekonomiska åtaganden som lån utan att åtgärder sätts in. Flickan försätts i vanmakt eller direkt hot av familjen så att hon signerar vad som visar sig vara låneförbindelser med mera inför ingående av ett legalt eller endast traditionellt tvångsäktenskap. När flickan vill lämna mannen används skulden som ytterligare en påtryckning för att tvinga henne att stanna kvar eller komma tillbaka efter flykt.

Att inte minst underåriga under vanmakt försätts i stora skulder under tvång måste bli föremål för regeringens arbete. Jag anser att Sverige kan gå före och visa på en modell mot att teckna lån med mera under vanmakt som kan användas såväl nationellt som inom Europeiska gemenskapen.

Jag vill därför fråga ministern vilka åtgärder som vidtagits för att komma till rätta med problemet att minderåriga flickor, under direkt hot, tvingas till ekonomiska åtaganden som stora lån i syfte att ytterligare förstärka tvånget för att upprätthålla ett tvångsäktenskap.

Svar på skriftlig fråga 2007/08:864 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask

den 5 mars

Svar på fråga

2007/08:864 Ekonomiska tvång för att upprätthålla tvångsäktenskap för minderåriga flickor

Justitieminister Beatrice Ask

Carina Hägg har frågat integrations- och jämställdhetsministern vilka åtgärder som vidtagits för att komma till rätta med problemet att minderåriga flickor, under direkt hot, tvingas till ekonomiska åtaganden i syfte att ytterligare förstärka tvånget för att upprätthålla ett tvångsäktenskap. Frågan har överlämnats till mig.

I regeringens handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer tar regeringen ett samlat grepp mot bland annat övergrepp av det slag Carina Hägg tar upp. I den pågående människohandelsutredningens uppdrag ingår att analysera om gällande lag, i straffrättsligt hänseende, ger ett tillfredsställande skydd mot barn- och tvångsäktenskap. Regeringen har också gett Ungdomsstyrelsen i uppdrag att kartlägga förekomsten av arrangerade äktenskap mot en persons vilja. Förslag till förebyggande åtgärder ska lämnas.

Förtryck i form av olaga hot eller olaga tvång är alldeles tydligt oacceptabelt enligt den lagstiftning vi har. Sådana handlingar är straffbara och sker de för att till exempel tvinga fram en skuldförbindelse är det utan vidare klart att en sådan rättshandling är ogiltig. Carina Hägg anser att Sverige kan gå före i det internationella samarbetet och visa på en modell mot sådana här övergrepp. Det här är tankar som ligger i linje med regeringens insatser och det är något som beaktas inom ramen för de insatser som pågår.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.