Ekonomiska medel i Klimatklivet

Skriftlig fråga 2019/20:1335 av Jessica Rosencrantz (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2020-05-11
Överlämnad
2020-05-11
Anmäld
2020-05-12
Svarsdatum
2020-05-20
Besvarad
2020-05-20
Sista svarsdatum
2020-05-20

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

 

En av regeringens största satsningar inom klimatområdet är Klimatklivet, som är ett ekonomiskt stöd till lokala klimatåtgärder inom de sektorer som inte omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter. Nyligen kom ett besked från Naturvårdsverket om att pengarna i Klimatklivet är slut, och att de medel som är avsatta för åren 2021–2023 kommer att behöva läggas på framtida utbetalningar till sedan tidigare beslutade klimatinvesteringar.

Regeringen sköt inte heller till medel i vårändringsbudgeten. Denna avsaknad av medel leder nu till att den nya ansökningsomgången till Klimatklivet, som var tänkt att starta 5 maj, stoppas. En av regeringens största klimatsatsningar läggs därmed på is.

Riksrevisionen har tidigare bedömt att Klimatklivet inte är en del av en kostnadseffektiv styrmedelskombination för att nå det svenska klimatmålet till 2030 och att det är svårt att uppnå en kostnadseffektiv fördelning av stödet, givet den breda ansatsen.

Med anledning av detta vill jag fråga miljö- och klimatminister Isabella Lövin:

 

Vad händer med Klimatklivet, och kommer regeringen att skjuta till pengar i höstbudgeten eller försvinner möjligheten att söka medel till nya projekt för gott?

Svar på skriftlig fråga 2019/20:1335 besvarad av Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)



M2020/

00709/Kl

Miljödepartementet

Miljö- och klimatministern samt vice statsministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2019/20:1335 av Jessica Rosencrantz (M)
Ekonomiska medel i Klimatklivet

Jessica Rosencrantz har frågat mig om vad som händer med Klimatklivet, om regeringen kommer att skjuta till pengar i höstbudgeten eller om möj-ligheten att söka medel till nya projekt förvinner för gott.

Regeringen har i budgetpropositionen för 2020 beräknat att 1 835, resp.

1 855 miljoner kronor kommer att finnas tillgängligt för klimatklivet 2021 och 2022. Det finns inga planer på att avveckla Klimatklivet. Klimatklivet är en viktig åtgärd för att minska utsläppen av växthusgaser genom konkreta klimatinvesteringar på lokal och regional nivå i hela Sverige. De åtgärder som hittills fått stöd beräknas minska utsläppen med drygt 1,5 miljoner ton kol-dioxidekvivalenter per år. Det motsvarar nästan tre procent av Sveriges sam-lade utsläpp. Därutöver har stödet totalt genererat över 4 000 helårsarbets-krafter.

Intresset för Klimatklivet är stort i hela landet och ansökningar för större projekt som leder till långvariga utsläppsminskningar har ökat, t.ex. Northvolts återvinningsfabrik i Skellefteå. Budgeten som regeringen
och riksdagen beslutat om innehåller dock begränsningar för hur stora belopp som kan bindas upp, dvs. lovas bort, för utbetalningar kommande
år. Allt fler större projekt som sträcker sig över flera år har medfört att Naturvårdsverket har nått taket för de finansiella villkoren.


Det innebär inte att möjligheten att söka stöd från Klimatklivet upphör. Det kommer nya ansökningsperioder och regeringen följer noga utvecklingen av Klimatklivet.

Stockholm den 20 maj 2020

Isabella Lövin

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.