effekter av tredje banan

Skriftlig fråga 2003/04:675 av Valtersson, Mikaela (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-02-03
Inlämnad
2004-02-03
Besvarad
2004-02-11
Svar anmält
2004-02-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 februari

Fråga 2003/04:675

av Mikaela Valtersson (mp) till statsrådet Ulrica Messing om effekter av tredje banan

Luftfartsverket lämnade i slutet av 1980-talet in en ansökan om tillstånd till Koncessionsnämnden för miljöskydd att bedriva flygtrafik på Arlanda flygplats både vad gäller befintlig verksamhet och en ny rullbana, den tredje banan. Koncessionsnämnden vidarebefordrade ärendet till regeringen för avgörande. Regeringen beslutade 1991 lokaliseringen för den tredje banan i nord-sydligt läge. I villkoren som reglerar hur in- och utflygningar får ske sägs i villkor sex att inflygning söderifrån ska ske utan att Upplands-Väsby tätort överflygs och att så kallade "kurvade" inflygningar ska användas. Luftfartsverket tog under våren 2003 den tredje banan i bruk, med regelmässiga inflygningar över Upplands-Väsby tätort, vilket ledde till avsevärda störningar och ett mycket stort antal klagomål från allmänheten i Upplands-Väsby.

Luftfartsverket har genom inflygningarna rakt över Upplands-Väsby tätort tagit sig rätten att bortse från tidigare fattade beslut i stället för att om de anser att ett villkor måste omprövas göra det genom en inlaga till domstolen.

Mot bakgrund av detta vill jag fråga statsrådet vad hon avser att ta för initiativ för att regeringsbeslutet från 1991 ska följas.

Svar på skriftlig fråga 2003/04:675 besvarad av Ulrica Messing

den 11 februari

Svar på fråga 2003/04:675 om effekter av tredje banan

Statsrådet Ulrica Messing

Mikaela Valtersson har frågat mig vilka initiativ jag avser att vidta för att Luftfartsverket ska följa villkoren i det regeringsbeslut som reglerar användningen av den tredje rullbanan på Arlanda flygplats. Frågan ställs mot bakgrund av att Luftfartsverket har överklagat ett beslut från länsstyrelsen i vilket inflygningar över Upplands Väsby tätort till tredje banan förbjöds.

Upplands Väsby kommun och Luftfartsverket har olika uppfattning om hur villkoren för in- och utflygningar till den tredje banan ska tolkas. Av den anledningen befinner sig frågan hos Miljödomstolen för prövning. Enligt uppgift från Luftfartsverket väntas en dom innan februari månads utgång.

Mot denna bakgrund ser jag ingen anledning till att ta några särskilda initiativ i frågan.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.