effekter av tillsynen

Skriftlig fråga 2004/05:147 av Hellquist, Solveig (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-10-18
Anmäld
2004-10-19
Besvarad
2004-10-27
Svar anmält
2004-10-27

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 oktober

Fråga 2004/05:147

av Solveig Hellquist (fp) till socialminister Berit Andnor om effekter av tillsynen

Av Socialstyrelsens rapport Tillsyn 2003, publicerad i juni 2004, framgår att många av de viktigaste iakttagelserna om missförhållanden inom socialtjänst och LSS-verksamhet även har funnits med i tidigare års rapporter om den sociala tillsynen.

Slutsatsen är att den statistik som tillsynsmyndigheten levererar varje år om verkställd tillsyn, endast marginellt leder till önskade förbättringar inom socialtjänst och LSS-verksamhet. Socialkonsulenterna på länsstyrelserna kan till exempel inte påverka kommuners kärva ekonomi.

Vilka åtgärder tänker ministern vidta för att tillsynsmyndigheten bättre ska kunna bistå kommunerna med att komma till rätta med missförhållandena?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:147 besvarad av Morgan Johansson

den 27 oktober

Svar på frågorna 2004/05:146 om tillsyn av det sociala området och 147 om effekter av tillsynen

Statsrådet Morgan Johansson

Solveig Hellquist har frågat socialminister Berit Andnor om vilka åtgärder hon avser att vidta för att länsstyrelserna ska kunna bedriva en effektiv tillsyn inom samtliga sociala områden samt för att tillsynsmyndigheten bättre ska kunna bistå kommunerna med att komma tillrätta med missförhållandena. Frågorna har överlämnats till mig.

Regeringen anser, vilket tidigare aviserats, att det finns behov att göra en översyn av organisationen av socialtjänstens tillsyn. Direktiv för en sådan översyn bereds för närvarande inom Socialdepartementet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.