Effekt för svensk industri

Skriftlig fråga 2018/19:266 av Lotta Olsson (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2019-02-18
Överlämnad
2019-02-19
Anmäld
2019-02-26
Svarsdatum
2019-02-27
Besvarad
2019-02-27
Sista svarsdatum
2019-02-27

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Anders Ygeman (S)

 

En stor del av de varor vi exporterar från Sverige produceras utanför våra största städer. Det är nämligen inte tjänstesektorn utan fortfarande varor som står för den absolut största delen av den för svensk ekonomi så viktiga exporten.

Att basindustrier finns i Sverige är bra för vår ekonomi, för miljön och för jobben, och den svenska industrin är fortsatt stark. Många av de svenska varorna produceras genom förädling av svensk el.

Svensk basindustri är bra på att arbeta med energieffektiviseringar, och man blir hela tiden bättre. Men det kommer också nya industrier, som datorhallar, där många etableringar gjorts i Sverige. Dessa verksamheter kräver mycket energi, och tillgången till energi är avgörande för att kunna etablera sig.

Samtidigt har vi sett att industrietableringar inte har kunnat göras på grund av effektbrist.

Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Anders Ygeman:

 

Hur avser statsrådet att tillse att vår så viktiga industri ute i landet får tillräcklig effekt i sin energiförsörjning?

Svar på skriftlig fråga 2018/19:266 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)



M2019/00411/Ee

Miljö- och energidepartementet

Energi- och digitaliseringsministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2018/19:266 av Lotta Olsson (M) Effekt för svensk industri

Lotta Olsson har frågat mig hur jag avser att tillse att vår så viktiga industri ute i landet får tillräcklig effekt i sin energiförsörjning

Lotta Olsson belyser ett väldigt viktigt område och jag har fått flera frågor på samma tema de senaste veckorna. Sverige har idag en mycket hög leverans-säkerhet och industrin har de lägsta elpriserna i EU. Men för att säkra elför-sörjningen inför framtiden behöver vi utveckling inom flera områden.

Det första är att överföringskapaciteten inom Sverige behöver byggas ut vilket också är en del av energiöverenskommelsen från 2016. Här görs mycket redan i dag och Svenska kraftnät har aviserat stora investeringar i sin senaste investerings- och finansieringsplan och arbetar med både långsiktiga och kortsiktiga åtgärder för att stärka elnätet.

För det andra behöver processen för att förstärka elnätet bli mer effektiv. Regeringen har tillsatt en utredning som bland annat ska se över reglerna för nätkoncessioner. Utredningen ska redovisas den 10 juni i år.

Vi måste också se till att använda elen smartare. Jag tror till exempel att det finns stor potential för så kallad efterfrågeflexibilitet som vi måste ta till vara på och vi behöver även fortsätta arbetet med energieffektivisering.

Stockholm den 27 februari 2019

Anders Ygeman

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.