E 4:an förbi Markaryd

Skriftlig fråga 1998/99:669 av Jönsson-Neckö, RosMarie (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1999-05-27
Anmäld
1999-06-01
Besvarad
1999-06-02

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1998/99:669 av RosMarie Jönsson-Neckö (s) till näringsministern om E 4:an förbi Markaryd

den 27 maj

 

Förra sommaren meddelade regeringen att utbyggnaden av E 4:an vid Markaryd, till motorvägsstandard, inte skulle ingå i den nationella väghållningsplanen. En fråga ställdes till näringsministern och svaret blev att Vägverket kunde återkomma med E 4 Markaryd inför den nästkommande nationella väghållningsplanen avseende åren 2000-2011.

Det innebär alltså inga garantier för en utbyggnad inom de närmaste åren. E 4 kommer att ha motorvägsstandard på sträckan Helsingborg till Gävle med ett undantag - sträckan förbi Markaryd.

E 4 vid Markaryd är mycket olycksdrabbad. Motorväg direkt söder och norr om Markaryd kommer sannolikt att innebära en ökning av trafikolyckorna på den outbyggda vägsträckan.

Regeringen, genom näringsministern, presenterade nyligen ett elvapunktsprogram för att väsentligt minska antalet dödade och svårt skadade i trafiken.

Jag vill därför fråga statsrådet:

 

Kommer den nya planen för ökad trafiksäkerhet att påskynda utbyggnaden av E 4 vid Markaryd?

 

 

Svar på skriftlig fråga 1998/99:669 besvarad av Näringsminister Björn Rosengren

Svar på fråga 1998/99:669 om E 4:an förbi Markaryd
    Näringsminister Björn Rosengren

den 2 juni

 

RosMarie Jönsson-Neckö (s) har frågat mig om den nya planen för ökad trafiksäkerhet kommer att påskynda utbyggnaden av väg E 4 vid Markaryd.

För att öka uppfyllelsen av trafiksäkerhetsmålen skall Vägverket under perioden 1999-2003 omprioritera ca 400 mkr per år från administration och sektorsuppgifter till fysiska trafiksäkerhetsåtgärder på hela det statliga vägnätet. Dessa medel är utöver de 4 500 miljoner kronor som finns avsatta för trafiksäkerhetsåtgärder i nationell väghållningsplan.

För att satsningen skall ge bästa effekt på trafiksäkerheten måste varje krona användas där den bedöms ge så stora minskningar av antalet dödade och svårt skadade som möjligt. Vägverket arbetar för närvarande med att prioritera tänkbara åtgärder. När nationell väghållningsplan förnyas år 2001 skall också, liksom för nuvarande och tidigare planer, de åtgärder som bedöms bidra bäst till målen prioriteras. Innan fördelar och kostnader av att genomföra olika åtgärder jämförts i dessa sammanhang är det för tidigt att uttala sig om när en eventuell utbyggnad av E 4 förbi Markaryd bör genomföras.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.