E 22:an förbifart Söderköping

Skriftlig fråga 2002/03:786 av Hagfeldt, Stefan (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2003-04-10
Inlämnad
2003-04-10
Besvarad
2003-04-25
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2003-04-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 10 april

Fråga 2002/03:786

av Stefan Hagfeldt (m) till statsrådet Ulrica Messing om E 22:an förbifart Söderköping

Det är med glädje jag konstaterar att E 22:an mellan Norrköping och Söderköping ska byggas ut till fyrfilig väg. Detta löser emellertid inte de akuta problemen. Den stora flaskhalsen är bristen på förbifart Söderköping som tydligen inte kommer att åtgärdas inom de närmaste tolv åren. Det är närmast en skandal att bilarna sommartid ska tvingas stå stilla regelbundet i långa köer på en Europaväg. Inte blir detta bättre av att bilarna får stanna och vänta långa tider i dubbla körfält. Först av allt måste man lösa förbifart Söderköping för att sedan gå vidare och genomföra fyrfilig väg.

Är statsrådet beredd att ta initiativ till att bilarna inte ska tvingas stå sommartid i timslånga köer på E 22:an för att passera Söderköping?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:786 besvarad av Ulrica Messing

den 25 april

Svar på fråga 2002/03:786 om E 22:an förbifart Söderköping

Statsrådet Ulrica Messing

Stefan Hagfeldt har frågat om jag är beredd att ta initiativ till att bilarna inte ska tvingas stå sommartid i timslånga köer på E 22 för att passera Söderköping.

Vägverket fick den 14 mars 2002 i uppdrag att upprätta ett förslag till nationell väghållningsplan för perioden 2004@2015. Vägverkets förslag ska lämnas till regeringen senast den 4 augusti i år. Vägledande för Vägverkets prioritering ska vara samhällsekonomisk lönsamhet, där hänsyn också tas till hur mycket åtgärderna bidrar till uppfyllelse av de transportpolitiska målen.

Regeringen kommer efter den 4 augusti att granska och fastställa den nationella väghållningsplanen. Fram till dess är det Vägverket som har ansvaret för att förankra åtgärdsförslagen genom ett remissförfarande.

Jag delar Stefan Hagfeldts uppfattning att väg E 22:s sträckning genom Söderköping är problemfylld, särskilt sommartid när köerna kan bli långa vid den rörliga bron över Göta kanal. I samhällsekonomiska lönsamhetsanalyser av vägutbyggnadsprojekt är vanligtvis den förkortade restiden trafikanterna får av utbyggnaden en av de viktigaste positiva effekterna. Jag har erfarit att i det planeringsarbete för E 22 vid Söderköping som Vägverket bedriver har man tagit hänsyn till den särskilda situationen med köbildningar på sommaren när man beräknat den samhällsekonomiska lönsamheten för olika alternativa sträckningar.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.