dubbelbeskattningsavtal med Taiwan

Skriftlig fråga 2003/04:642 av Axén, Gunnar (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2004-01-28
Anmäld
2004-01-29
Besvarad
2004-02-04
Svar anmält
2004-02-05

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 28 januari

Fråga 2003/04:642

av Gunnar Axén (m) till finansminister Bosse Ringholm om dubbelbeskattningsavtal med Taiwan

Dubbelbeskattningsavtal innebär en ömsesidig nytta för Sverige och den avtalsslutande motparten. Ömsesidiga investeringar, företagande, utveckling och tillväxt gynnas. Betydelsen av dubbelbeskattningsavtal understryks av det faktum att Sverige valt att sluta sådana avtal med närmare 70 länder.

Taiwan utgör i dag en viktig handelspartner för många länder, inte minst Sverige. Storbritannien och Nederländerna har valt att sluta dubbelbeskattningsavtal med Taiwan och förhandlingar förs mellan Taiwan och ytterligare ett antal länder. Det vore till fördel för såväl Sverige som Taiwan om även vi kunde sluta ett dubbelbeskattningsavtal mellan våra respektive länder.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga finansministern vilka åtgärder han ämnar vidta för att få till stånd ett dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Taiwan.

Svar på skriftlig fråga 2003/04:642 besvarad av Bosse Ringholm

den 4 februari

Svar på fråga 2003/04:642 om dubbelbeskattningsavtal med Taiwan

Finansminister Bosse Ringholm

Gunnar Axén har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att få till stånd ett dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Taiwan.

Det är riktigt att ett dubbelbeskattningsavtal med Taiwan skulle vara till ömsesidig nytta för Sverige och Taiwan. Eftersom Sverige inte folkrättsligt erkänner Taiwan kan ett avtal av traditionellt slag inte ingås. Detta har bland annat Storbritannien och Nederländerna löst genom att låta deras motsvarigheter till Exportrådet ingå ett avtal med Taiwans handelsrepresentation i respektive land. Därefter har avtalen införlivats i intern lagstiftning och i praktiken kommit att fungera som vanliga dubbelbeskattningsavtal. Någon folkrättslig bundenhet föreligger emellertid inte.

Även på svensk sida har vi ambitionen att lösa frågan på ett liknande sätt. Sveriges Exportråd ingick den 8 juni 2001 ett sådant avtal med Taipeis delegation i Sverige. Avtalet, som är offentligt, ingavs samma dag till Finansdepartementet tillsammans med en framställning om lagstiftning (dnr Fi2001/2545).

Regeringen inhämtade genom beslut den 27 september 2001 Lagrådets yttrande över ett förslag till lag om skatteavtal mellan Sveriges Exportråd och Taipeis delegation i Sverige. Ett avtal av detta slag har aldrig tidigare införlivats i svensk lagstiftning. Av Lagrådets yttrande daterat den 8 oktober 2001 framgår att Lagrådet på grund av de speciella omständigheterna i ärendet på det föreliggande beredningsunderlaget inte ansåg sig kunna tillstyrka lagstiftning i enlighet med det remitterade förslaget.

På grund av svårigheterna med införlivandet har en proposition till riksdagen ännu inte lämnats. Beredning pågår emellertid i Regeringskansliet. Avsikten är att hitta en lämplig modell för att kunna införliva avtalet i svensk lagstiftning. Det är därför min förhoppning att vi inom kort ska kunna återkomma i denna fråga.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.