djurrättsaktivisters vandalism
Skriftlig fråga 2002/03:1015 av Widegren, Cecilia (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-05-26
- Inlämnad
- 2003-05-26
- Besvarad
- 2003-06-04
- Besvarad
- 2003-06-05
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar anmält
- 2003-06-05
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 26 maj
Fråga 2002/03:1015
av Cecilia Widegren (m) till finansminister Bosse Ringholm om djurrättsaktivisters vandalismI vårt vackra och moderna Sverige förstör djurrättsaktivister enskild egendom och företag, plågar och dödar djur för att göra just sina röster hörda. Man använder sig av brott mot lagen för att fästa uppmärksamhet på sina ståndpunkter. Dessa aktivister utgör dessutom ett rejält hot mot vår svenska demokrati.
Nu senast vandaliserades och förstördes 42 000 ägg till blivande värphöns och därmed en övervägande stor del som påverkar svensk äggproduktion. Kostnaden för den enskilde producenten är 2 miljoner kronor.
Man bör samtidigt konstatera att Sverige har en av världens bästa djurskyddslagar som vi kontinuerligt förbättrar.
Nu börjar dessutom försäkringsbolagen bli tveksamma och i något fall har man nekat svenska producenter försäkring för deras egendom, vilket vore förödande mot svensk produktion. Detta skulle ju leda till ett svenskt beroende av utländska producenter som har att leva upp till ett sämre djurskydd än svenska.
Vad tänker finansministern göra åt problemet att svenska producenter får svårt att försäkra sin egendom och produktion efter det att aktivisterna varit framme och förstört egendom och plågat djuren?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:1015 besvarad av Thomas Bodström
den 5 juni
Svar på fråga 2002/03:1015 om djurrättsaktivisters vandalism
Justitieminister Thomas Bodström
Cecilia Widegren har frågat finansministern vad han tänker göra åt problemet att svenska producenter får svårt att försäkra sin egendom och produktion efter det att djurrättsaktivister förstört egendom och plågat djur.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Den situation som Cecilia Widegren beskriver är naturligtvis djupt beklaglig i flera avseenden.
Frågan om näringsidkares svårigheter att i vissa fall få försäkringsskydd för sin verksamhet har på senare tid tagits upp i olika sammanhang och också belysts i en rapport som har utarbetats på uppdrag av Svensk Handel. En lösning på problemet som man ibland hänvisar till är att tvinga försäkringsbolagen att teckna försäkring, det vill säga att införa en så kallad kontraheringsplikt. En sådan finns i dag i konsumentförsäkringslagen, som gäller för de socialt mest betydelsefulla skadeförsäkringar som tecknas av konsumenter. Den är dock inte utan undantag. Ett försäkringsbolag får vägra att ge försäkring om det finns särskilda skäl för det. Ett sådant skäl kan vara riskbilden.
Regeringen beslutade nyligen om en lagrådsremiss med förslag till en ny lag om försäkringsavtal. Där föreslås att kontraheringsplikten ska utvidgas till att gälla också vid personförsäkring. Inget motsvarande föreslås i fråga om företagsförsäkring. Det finns inte något beredningsunderlag för att lägga fram ett sådant förslag. Men regeringen uttalar i lagrådsremissen att det kan finnas skäl att låta en eventuell utredning om företagsförsäkringen pröva behovet och lämpligheten av en sådan reform.
Svaret på Cecilia Widegrens fråga är att jag i dag inte är beredd att lägga fram något förslag som tvingar försäkringsbolag att ingå avtal om företagsförsäkring.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

