djurrättsaktivisters vandalism
Skriftlig fråga 2002/03:1011 av Widegren, Cecilia (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-05-26
- Inlämnad
- 2003-05-26
- Besvarad
- 2003-06-05
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar anmält
- 2003-06-05
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 26 maj
Fråga 2002/03:1011
av Cecilia Widegren (m) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om djurrättsaktivisters vandalismI vårt vackra och moderna Sverige förstör djurrättsaktivister enskild egendom och företag, plågar och dödar djur för att göra just sina röster hörda. Man använder sig av brott mot lagen för att fästa uppmärksamhet på sina ståndpunkter. Dessa aktivister utgör dessutom ett rejält hot mot vår svenska demokrati.
Nu senast vandaliserades och förstördes 42 000 ägg till blivande värphöns och därmed en övervägande stor del av svensk äggproduktion på Gimranäs AB i Herrljunga. Kostnaden för den enskilde producenten är 2 miljoner kronor. En av aktivisterna som har erkänt brottet är miljöpartist och har enligt Miljöpartiet skrivit delar av Miljöpartiets partiprogram, s. 34, enligt Alingsås Tidning den 14 maj.
Har jordbruksministern gjort bedömningen att Miljöpartiet, som en av regeringens samarbetspartner för regeringsunderlaget, är en god samarbetspartner när det gäller att förbättra vårt svenska djurskydd och svenskt rättsväsende?
Svar på skriftlig fråga 2002/03:1011 besvarad av Ann-Christin Nykvist
den 5 juni
Svar på fråga 2002/03:1011 om djurrättsaktivisters vandalism
Jordbruksminister Ann-Christin Nykvist
Cecilia Widegren har frågat mig om jag har gjort bedömningen att Miljöpartiet, som en av regeringens samarbetspartner för regeringsunderlaget, är en god samarbetspartner när det gäller att förbättra vårt svenska djurskydd och svenskt rättsväsende.
Jag vill inledningsvis understryka att jag reagerar kraftigt mot personer och organisationer som visar förakt för demokratins spelregler genom att med påstådd djuromsorg som förevändning bryta mot lagen. Grundläggande för regeringens samarbete med alla typer av organisationer är naturligtvis att de har en demokratisk grundsyn och inte vare sig utför eller stöder olagliga aktioner. Jag förutsätter att detta står klart för alla och envar. Det är inte möjligt att bedriva ett förtroendefullt samarbete med organisationer som inte tar avstånd från olaglig verksamhet. Detta gäller oavsett om frågan rör djurskydd eller något annat.
Efter det senaste riksdagsvalet har regeringen, Miljöpartiet och Vänsterpartiet samarbetat i vissa frågor. Samarbetet har haft stor betydelse inför framtagandet av förslag till riksdagen och har fungerat väl.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

