diskriminering av adopterade barn
Skriftlig fråga 2001/02:798 av Eberstein, Susanne (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-02-22
- Besvarad
- 2002-02-27
- Anmäld
- 2002-03-05
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 22 februari
Fråga 2001/02:798
av Susanne Eberstein (s) till statsrådet Ingela Thalén om diskriminering av adopterade barnMöjligheten för homosexuella par att prövas för internationell adoption innebär att sådana adoptioner genomförs vid sidan av Haagkonventionen. Den omfattar endast adoption till heterosexuella. Begränsningen gjordes på uttrycklig begäran av ursprungsländerna. Barn adopterade av homosexuella kommer att ställas utanför det skydd som mödosamt byggts upp genom internationellt samarbete, även om Sverige må hävda att vår lagstiftning ger barnet ett tillräckligt skydd. Adoptioner till homosexuella innebär också att Sverige måste förmå ursprungsländerna att kringgå Haagkonventionen. Budskapet är därmed att konventionen inte är viktig. Länder kan ställa sig vid sidan av den när det passar av nationella eller andra skäl. Det finns krafter både i mottagar- och i ursprungsländer, som gärna ser att så kan ske.
Konventionen har utomordentligt stor betydelse för att skydda barnen vid internationella adoptioner. Sverige är nu berett att minska skyddet i stället för att stärka det. Det är också diskriminerande att en grupp barn medvetet ställs utanför konventionens skydd liksom att deras adoptioner riskerar att inte bli giltiga i ursprungslandet. Vi gör avsteg från ett gemensamt ansvarssystem på ett centralt familjerättsligt område för att tillfredsställa inrikespolitiska intressen. Vår trovärdighet kan ifrågasättas, när vi i andra internationella sammanhang söker stöd för att stärka barnens skydd mot t.ex. trafficking.
Jag vill fråga barnministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att förhindra diskriminering av barn till homosexuella par som på detta sätt ställs utanför det internationella skydd som Haagkonventionen innebär.
Svar på skriftlig fråga 2001/02:798 besvarad av statsrådet Ingela Thalén
Svar på fråga 2001/02:798 om diskriminering av adopterade barn
Statsrådet Ingela Thalén
Susanne Eberstein har frågat mig om vilka åtgärder jag ämnar vidta för att förhindra diskriminering av barn till homosexuella par som ställs utanför det skydd som Haagkonventionen innebär.
Först bör nämnas att 1993 års konvention om skydd för barn och samarbete vid internationella adoptioner inte omfattar alla länder, varför det redan nu finns barn som inte omfattas av konventionens skydd. För närvarande är drygt 40 länder anslutna till konventionen.
Riksdagen har ännu inte fattat något beslut om homosexuellas rätt att bli prövade som adoptivföräldrar. Det innebär att olika sakfrågor kan diskuteras i samband med riksdagsbehandlingen.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
