Diplomatiska reaktioner på Israels bordning

Skriftlig fråga 2009/10:869 av Sachet, Ameer (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2010-06-03
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2010-06-03
Besvarad
2010-06-10
Svar anmält
2010-06-14

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 juni

Fråga

2009/10:869 Diplomatiska reaktioner på Israels bordning

av Ameer Sachet (s)

till utrikesminister Carl Bildt (m)

Israel har stormat fartygen till Gaza på internationellt vatten i östra Medelhavet. Fartygen medförde enbart förnödenheter till Gazaremsan och hela expeditionen har varit helt transparent till syfte, innehåll och deltagande. Påståenden om att expeditionen på något sätt skulle främja eller stödja terrorism är helt absurda.

Att borda fartyg under annan nations flagg på internationellt vatten och i samband med detta skada och döda ombordvarande måste betraktas som en oerhört allvarlig handling, i princip en krigshandling mot den nation under vars flagg fartyget går och mot de skadades och dödades hemländer. Fartygen har dessutom tagits i beslag och förts till israelisk hamn, och de ombordvarande är fängslade i strid mot internationell rätt. Det handlar alltså om piratdåd, mord och kidnappning auktoriserat av staten Israel.

Syftet är rätt uppenbart. I det senaste Gazakriget användes samma typ av övervåld i syfte att skrämma och kuva Gazas befolkning. Nu försöker Israel göra om samma sak med det internationella samfundet. Fredsaktivister och Palestinavänner ska lära sig att de sätter sina liv på spel om de försöker genomföra konkreta solidaritetshandlingar.

Vilka politiska, ekonomiska och diplomatiska sanktioner avser utrikesministern att Sverige enskilt ska genomföra och vilka förordar utrikesministern från EU:s sida?

Svar på skriftlig fråga 2009/10:869 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 10 juni

Svar på fråga

2009/10:869 Diplomatiska reaktioner på Israels bordning

Utrikesminister Carl Bildt

Ameer Sachet har frågat mig vilka politiska, ekonomiska och diplomatiska sanktioner jag avser att genomföra för svensk del och vilka jag förordar från EU:s sida efter Israels bordning av Ship to Gaza.

Jag redogjorde utförligt för dessa frågor i riksdagens debatt om blockaden av Gaza den 7 juni och hänvisar därför frågeställaren till de svar som där lämnades.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.