digital TV i marknätet
Skriftlig fråga 1997/98:759 av Karlsson, Ola (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 1998-05-15
- Anmäld
- 1998-05-18
- Besvarad
- 1998-05-27
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Marknätet är den teknik för digitala TV-sändningar som medger minst antal kanaler och tjänster, det ger inte möjlighet till interaktivitet och det är dyrare än exempelvis satellitsändningar. Möjligheterna till en stark politisk styrning av TV är i dag det enda kvarvarande skälet för valet av marknätet. Jag anser att politikerstyrning av medier i stället bör ersättas med en fri tävlan mellan olika program och olika teknik. Det skulle gynna tittarna, förbättra TV-utbudet och gagna teknikutvecklingen.
Sveriges Televisions vd Sam Nilsson har enligt olika tidningsartiklar uttalat att han anser det onödigt att bygga ut marknätet för digital TV ytterligare. "- - - Att bygga ut marknätet till samtliga hushåll skulle kosta oerhört mycket pengar. Därför borde man nöja sig med att bygga det markbundna nätet på de områden som finns i dag och möjligen också i Umeå och Luleå. Resterande områden klarar man i stället via satellit", säger Sam Nilsson. "Besparingen för SVT skulle bli mycket stor. Runt 200 miljoner kronor", enligt Sam Nilsson. Citaten hämtade från tidningen Vision nr 1, 98. Sam Nilssons uttalanden sticker effektivt hål på regeringens tidigare argument för val av marknätet som har varit lägre kostnader och tillgänglighet för hela landet.
Kommer statsrådet att lägga förslag om att marknätet skall täcka hela landet?
Svar på skriftlig fråga 1997/98:759 besvarad av , ()
- Kulturminister Marita Ulvskog
Ola Karlsson har frågat om jag kommer att lägga fram förslag om att det digitala marknätet skall täcka hela landet.
Innan jag svarar på frågan vill jag kommentera några av de påståenden som Ola Karlsson för fram. Han hävdar bl.a. att marksänd digital-TV blir dyrare än satellitsändningar och att marksändningarna inte ger möjlighet till interaktivitet.
Om man skall jämföra kostnaderna för digital satellitdistribution och markdistribution kan man inte bara räkna med de kostnader som TV-företaget betalar. För att satellitsignalerna skall nå publiken krävs investeringar i parabolantenner, satellitmottagare och kabelnät som också bör tas med vid en jämförelse. En kostnadsberäkning av den linje som Ola Karlsson företräder bör dessutom omfatta kostnaden för att behålla de analoga marksändningarna under obestämd tid. Moderaternas TV-politik leder nämligen till att ett omfattande frekvensutrymme kommer att blockeras av TV-sändningar med gammal teknik i stället för att kunna användas för t.ex. nya IT-tillämpningar.
Eftersom marksändningar, satellitsändningar och kabel-TV-sändningar alla är utformade för att överföra stora informationsmängder i en riktning, från en avsändare till ett stort antal mottagare, är det inte så stor skillnad mellan de olika distributionssätten när det gäller möjligheten till interaktivitet.
När det gäller frågan om när förslag om utbyggnad av det digitala marknätet kan läggas fram följer regeringen givetvis riksdagens beslut om digitala TV-sändningar (prop. 1996/97:67, bet. 1996/97:KU17, rskr. 1996/97:178). Det innebär att digital marksänd TV skall införas i flera steg med möjlighet för staten att successivt ta ställning till om och på vilket sätt verksamheten skall fortsätta.
I en första etapp skall sändningar inledas på ett begränsat antal orter i Sverige. Regeringen har beslutat att sändningarna skall starta i Stockholm med Mälardalen och Uppsala, norra Östergötland, södra och nordöstra Skåne, Göteborg med omnejd samt Sundsvall och Östersund med omnejd.
När det finns tillräckliga erfarenheter skall regeringen ta ställning till sändningarna och den fortsatta utbyggnaden. En grundläggande förutsättning för en utbyggnad är att de digitala marksändningarna bedöms ha ekonomisk bärkraft. Digital-TV-kommittén, där Ola Karlsson är ledamot, skall följa och utvärdera verksamheten.
Ett ställningstagande i frågan om att bygga ut det digitala marknätet utanför de områden som ingår i den första etappen torde bli aktuellt först när en utvärdering av den första etappen föreligger.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

