det nya systemet med bilskrotningspremier
Skriftlig fråga 2000/01:1584 av Strömbom, Inger (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-08-16
- Besvarad
- 2001-08-28
- Anmäld
- 2001-09-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:1584
av Inger Strömbom (kd) till miljöminister Kjell Larsson om det nya systemet med bilskrotningspremierSyftet med skrotningspremien har sedan dess tillkomst varit att stimulera bilägarna att lämna sin uttjänta bil till skrotning i stället för att dumpa den i naturen.
Under de senaste åren har flera miljökrav införts som tillsammans lett till ökade kostnader för skrotningsföretagen. Den avgift som bilägaren betalar när man lämnar sin bil har gradvis höjts och blivit högre än den premie som utbetalas. Resultatet blev alltfler skrotbilar i naturen.
När bilskrotningspremien höjdes den 1 juli i år höjde flera av företagen avgiften ytterligare, vilket gör att höjningen blir ett nollsummespel i fråga om antal bilvrak i naturen. I dag blir ofta de dumpade bilvraken ett problem och en kostnad för kommunen, som till slut måste se till att vraken avlägsnas.
Det finns ett behov av ett ökat ekonomiskt incitament för att driva på skrotningen av äldre bilar, som inte bara i drift utgör ett miljöhot utan dessutom riskerar att överges i naturen. Kristdemokraterna driver denna fråga och vill under en period av fem år höja skrotningspremien till 3 000 kr för bilar som släppts ut på marknaden före år 1989.
Vilka åtgärder avser miljöministern vidta för att bilskrotningspremien åter ska bli en stimulans till bilägarna och inte bara en ökad intäkt för skrotningsfirmorna?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:1584 besvarad av miljöminister Kjell Larsson
Svar på fråga 2000/01:1584 om det nya systemet med bilskrotningspremier
Miljöminister Kjell Larsson
Inger Strömbom har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att bilskrotningspremien åter ska bli en stimulans till bilägarna och inte bara en ökad intäkt för skrotningsfirmorna.
Regeringen presenterade i propositionen 2000/01: 47 Ändringar i bilskrotningslagen ett antal åtgärder för att öka incitamentet för bilägare att lämna in skrotbilar för miljöriktig skrotning samt för att öka miljökraven för bilskrotningsanläggningar. I propositionen aviserades bl.a. höjda bilskrotningspremier från den 1 juli 2001.
I våras beslutade regeringen om ändringar i bilskrotningsförordningen som innebar att bilskrotningspremien höjdes till 700 kr för bilar som är 0@7 år vid skrotning, 1 200 kr för bilar som är 8@16 år samt 1 700 kr för bilar äldre än 16 år.
Under våren 2001 var den genomsnittliga mottagningsavgiften hos auktoriserade bilskrotningsanläggningar 800@900 kr. Mottagningsavgiften motsvarar den kostnad som skrotningen innebär. De höjda premierna skulle alltså vara betydligt större än mottagningsavgiften. Därutöver beslutade regeringen att även administrativt skrotade bilar, dvs. bilar som avförts från bilregistret, ska berättiga till skrotningspremie. Vidare har tidigare bestämmelser om att eventuella skatteskulder ska dras av från premien tagits bort. Incitamentet till bilägare att lämna in bilar för miljöriktig skrotning har därigenom ökat på flera sätt från den 1 juli 2001.
Ytterligare höjningar av skrotningspremierna skulle innebära att skrotningsavgiften på nya bilar behöver höjas för att finansiera de högre premierna. Nya bilar omfattas redan av ett ekonomiskt producentansvar, och jag menar att det i dagsläget inte är rimligt med ytterligare pålagor på nya bilar för att finansiera utskrotning av gamla bilar.
De nya premierna infördes för bara knappt två månader sedan. Därför är det för tidigt att dra några slutsatser om premiehöjningarna lett till en ökad inlämning av skrotbilar. Jag avser att följa utvecklingen.
Om det är så att bilskrotarna anpassar sina avgifter till premiernas storlek, skulle enbart en höjning av premierna inte lösa problemet.
Skulle det visa sig att bilskrotare tar mer betalt än vad som är motiverat av deras faktiska kostnader, bör det i första hand vara en fråga för Konsumentverket eller Konkurrensverket att utreda närmare. Enligt gällande bestämmelser kan också en bilskrotare som tar ut oskäligt höga avgifter förlora sin auktorisation. Om det behövs, är jag dessutom beredd att se över de gällande bestämmelserna.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

