det grova våldet
Skriftlig fråga 2003/04:18 av Sjösten, Ulf (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-09-23
- Inlämnad
- 2003-09-23
- Besvarad
- 2003-10-01
- Svar anmält
- 2003-10-02
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 23 september
Fråga 2003/04:18
av Ulf Sjösten (m) till justitieminister Thomas Bodström om det grova våldetUnder det senaste året har Sverige drabbats av en stor mängd oprovocerade grova våldsbrott.
Gärningsmännen har ofta varit varit personer som har lidit av psykisk sjukdom/störning.
Denna sommar har denna tragiska och våldsamma utveckling accelererat.
Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att man ska kunna förebygga och stoppa upp denna skrämmande utveckling?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:18 besvarad av Thomas Bodström
den 1 oktober
Svar på fråga 2003/04:18 om det grova våldet
Justitieminister Thomas Bodström
Ulf Sjösten har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att man ska kunna förebygga och stoppa oprovocerat grovt våld. Ulf Sjösten tar särskilt upp sådant våld som har samband med en psykisk störning hos gärningsmannen.
Våld har både omedelbara och långsiktiga konsekvenser för den som drabbas. Men konsekvenserna sträcker sig också bortom de direkt drabbade. Våldet skapar otrygghet och försämrar det sociala klimatet i samhället. Det är därför nödvändigt att förebygga och på alla sätt bekämpa våldsbrottsligheten samt att ge stöd till dem som drabbas.
Regeringen gör sedan flera år en stor satsning på polisen. Den innebär att antalet poliser nu ökar för tredje året i rad. Målsättningen är att 4 000 nya poliser ska utbildas under den innevarande mandatperioden. Polisens förebyggande arbete har dessutom de senaste åren i allt större utsträckning inriktats mot vissa personer, till exempel återfallsbrottslingar, i stället för som tidigare mot tider och platser med hög risk för brottslig verksamhet.
Flera pågående lagstiftningsprojekt inom Justitiedepartementet syftar till att förbättra bland annat polisens möjligheter att bekämpa våldsbrott. Kameraövervakningsutredningen har lämnat ett förslag som innebär viss utökning av möjligheterna att använda kameraövervakning i brottsförebyggande syfte. Förslaget bereds för närvarande. Vidare undersöks vilka åtgärder som behöver vidtas för att ytterligare förbättra möjligheterna att använda DNA-teknik i brottsbekämpningen. Arbete pågår också med att se över vissa frågor på vapenlagstiftningens område, bland annat omfattningen av läkares anmälningsskyldighet när den som vårdas för psykisk störning bedöms vara olämplig att inneha skjutvapen. Även regelverket för ordningsvakter och väktare är föremål för översyn. För att bland annat förhindra våld i nattlivet arbetar departementet med förslag om att polis och ordningsvakter ska ha ett närmare samarbete och om att det ska införas ett krav på auktorisation för företag som tillhandahåller så kallade entrévärdar till exempelvis nattklubbar. Förslagen kommer att presenteras inom kort.
Statsministern har i regeringsförklaringen tydligt uttalat att människor som är i behov av psykiatrisk vård ska få sådan vård och att den psykiatriska vården måste förstärkas. Regeringen kommer därför inom kort att tillsätta en särskild psykiatrisamordnare som löpande ska ge förslag till regeringen. Syftet är att utveckla psykiatrins former, förbättra samverkan mellan kommuner, landsting och myndigheter samt att pröva frågan om psykiatrins resurser.
Inom Regeringskansliet pågår även beredningsarbetet med Psykansvarskommitténs betänkande Psykisk störning, brott och ansvar. Betänkandet rör omhändertagandet av och påföljder för psykiskt störda personer som har begått brott.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

