Den fria världens erkännande av Somaliland
Skriftlig fråga 2025/26:364 av Markus Wiechel (SD)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2025-12-29
- Överlämnad
- 2025-12-30
- Besvarad
- 2026-01-12
- Svarsdatum
- 2026-01-12
- Anmäld
- 2026-01-13
- Sista svarsdatum
- 2026-01-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Somaliland, beläget i Afrikas horn, har en bakgrund som sträcker sig tillbaka till kolonialtiden som ett brittiskt protektorat. Efter en kort period av självständighet 1960 förenades det med italienska Somaliland för att bilda Somalia, men efter regimens kollaps under inbördeskriget på 1990-talet förklarade Somaliland sin självständighet den 18 maj 1991. Till skillnad från det instabila Somalia har Somaliland utvecklats till en relativt stabil och demokratisk entitet, med fungerande institutioner, fria val och ekonomisk tillväxt genom handel och investeringar i infrastrukturen, såsom hamnen i Berbera.
Jag har som bekant under väldigt lång tid engagerat mig för ett utökat samarbete med och erkännande av Somaliland. Processen mot ett internationellt erkännande har varit gradvis men fått ny fart på senare år genom strategiska allianser. År 2020 etablerade Somaliland diplomatiska förbindelser med Taiwan, inklusive ömsesidiga representativa kontor, som ett led i de båda demokratiernas strävan på den globala arenan. I januari 2024 undertecknades ett samförståndsavtal med Etiopien, där Etiopien erbjöds tillgång till Berberahamnen i utbyte mot erkännande av Somalilands självständighet, även om avtalet mött motstånd och inte fullt implementerats.
Ett betydande genombrott inträffade dock den 26 december 2025, då Israel blev det första FN-erkända landet att formellt erkänna Somaliland som en suverän stat, med planer på ambassader och samarbete inom säkerhet och ekonomi. Detta har väckt internationella reaktioner samt öppnat nya dörrar för potentiella efterföljare som exempelvis Etiopien, USA och flera andra allierade inom Abraham-avtalen. Det kan också vara en motvikt till auktoritära intressen från exempelvis Kina och Ryssland.
För att stödja regional stabilitet och demokrati och för att motverka geopolitiska utmaningar i Afrikas horn måste Sverige hänga på tåget och därtill också bidra till den demokratiska världen genom ett erkännande av Somaliland. Med tanke på den stora somaliska diasporan i Sverige skulle ett sådant steg främja handelsrelationer och humanitära insatser samtidigt som det knyter oss tätare till andra länder som delar Sveriges värderingar om demokrati och mänskliga rättigheter. Det skulle även möjliggöra unika samarbeten inom alltifrån brottsbekämpning och antiterrorverksamhet till frivillig återvandring eller bekämpning av illegal migration.
Mot bakgrund av ovanstående önskas utrikesminister Maria Malmer Stenergard svara på följande fråga:
Hur ser ministern och regeringen på det erkännande som Somaliland har fått, och kan Sverige komma att ansluta till detta?
Svar på skriftlig fråga 2025/26:364 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på fråga 2025/26:364 Den fria världens erkännande av Somaliland
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på frågorna 2025/26:359 av Björn Söder (SD)
Erkännande av Somaliland och 2025/26:364 av Markus Wiechel (SD) Den fria världens erkännande av Somaliland
Björn Söder har frågat mig om jag kan tänka mig att Sverige, i likhet med Israel, erkänner Somaliland som en självständig och suverän stat då de uppfyller alla krav på att bli erkända och om inte, varför. Markus Wiechel har därtill frågat hur jag och regeringen ser på det erkännande som Somaliland har fått, och om Sverige kan komma att ansluta till detta.
I likhet med bland annat EU, AU och andra regionala organ, betonar Sverige vikten av att respektera Somalias sammanhållning, suveränitet och territoriella integritet. Sverige har därför inte för avsikt att erkänna Somaliland. Jag konstaterar också att erkännandet av Somaliland har kritiserats av ett flertal länder som anser att det riskerar att utgöra ett hot mot regional fred och säkerhet. Detta framkom bland annat vid det extrainsatta mötet i FN:s säkerhetsråd den 29 december.
För regeringen är det centralt att fortsätta bidra till stabilitet och utveckling på Afrikas horn, samt stärka partnerskapet med hela Somalia, inklusive Somaliland, och främja en inkluderande politisk dialog inom landet.
Stockholm den 12 januari 2026
Maria Malmer Stenergard
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

