delprivatisering av Teracom

Skriftlig fråga 2001/02:1075 av Karlsson, Ola (m)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2002-04-18
Anmäld:
2002-04-23
Besvarad:
2002-04-24

den 18 april

Fråga 2001/02:1075

av Ola Karlsson (m) till kulturminister Marita Ulvskog om delprivatisering av Teracom

Vid den extra bolagsstämman för Teracom AB presenterade ägaren staten tillägg till ägardirektiv för bolaget. Enligt detta ska bolaget utgå från att: "1. den infrastruktur som behövs för kärnverksamheten företrädesvis skall vara i bolagets ägo."

Enligt Teracoms hemsida är Kaknästornet spindeln i radio- och TV-nätet och knutpunkten för Teracoms radio- och TV-trafik i Sverige. Kaknästornet är en del av infrastrukturen för kärnverksamheten. Trots detta aviserar nu bolagets ledning att man avser att privatisera Kaknästornet. I Dagens Industri säger Teracoms vd Jan Danielsson "Försäljningen kommer att ge några hundra miljoner." Därmed skulle en första delprivatisering av Teracoms kärnverksamhet kunna ske.

En privatisering av Teracom är bra och skulle kunna ge bolaget tillgång till både kapital och kompetent ägande. Bolagets agerande verkar dock strida mot Kulturdepartementets ägardirektiv till bolaget.

Avser statsrådet att vidta några åtgärder så att del- eller helprivatisering av Teracoms kärnverksamhet blir möjlig?

Övrigt om skriftliga frågan